Ukoliko ste trudni i niste u nekoj odličnoj formi, ne trebate brinuti. Međutim, trebali biste znati da je vježbanje tijekom trudnoće vrlo bitno za vaše zdravlje, kao i zdravlje vašeg djeteta. Dakle, vježbanjem ćete se lakše nositi sa stresnim situacijama, osjećati snažnije, otpornije i sretnije te kontrolirati težinu u nadolazećim mjesecima.
Najbolje vrijeme da se započne s programom vježbanja jest prije nego zatrudnite. Ako se to dogodi kasnije, nije veliki problem i vježbanje se jednostavno možete započeti tek tada. Čak i ako niste vježbali prije trudnoće, mogli biste početi sa redovitim dnevnim hodanjem ili sličnim vježbama, što je izvrstan način da poboljšate svoje zdravlje, zadovoljstvo i kvalitetu života.
Kada se radi o vrsti vježbi, one su manje važne. Glavno je da vježbate. Hodanje, penjanje stubama, aerobik, trčanje, plivanje, sve je dobro, a ovisi isključivo o tome što volite raditi. Jednom kada zatrudnite, trebali biste zadržati intenzitet vježbanja na umjerenoj razini. Naročito je važno da izbjegavate aktivnosti koje podrazumijevaju trzanje ili jake udarce, a najbolje je da se o tome informirate sa svojim liječnikom.
Neke žene ne bi smjele vježbati tijekom trudnoće ako to šteti njihovom zdravstvenom stanju. Vježbanje u takvom lošem stanju samo može dodatno zakomplicirati trudnoću. Neka od visokorizičnih stanja koja bi vas trebala spriječiti da vježbate uključuju povišen krvni tlak, prijevremeno pucanje vodenjaka, prijevremene trudove koji kasnije rezultiraju prijevremenim porodom, učestalo krvarenje u zadnjem tromjesečju i sporiji rast, odnosno razvoj fetusa.
Ukoliko je vaša trudnoća u najboljem redu i nema komplikacija, nemojte se ustručavati od vježbanja. To će pomoću vama, ali i vašem djetetu. Danas postoje mnogi tečajevi koji pripremaju buduće majke na tijek trudnoće te što jednostavniji i zdraviji porod. Vježbe disanja odlične su kako bi porod prošao u što boljem redu.
Autor: D.Š. Foto: kubais/Shutterstock