Smatramo kako su oduvijek postojale polemike oko toga da li je vegetarijanstvo zdravo i da li može nadoknaditi ostale namirnice kojih u povrću nema.
Puno stručnjaka će se složiti da je povrće zdravo i da ga treba jesti u što većim količinama, ali dali je to dovoljno?
Znamo da se djeca razvijaju i da im je potrebno puno vitamina, vlakana i mnogo drugih tvari koje sadrže namirnice koje konzumiramo. Da li sve to mogu dobiti ako jedu povrće. Neki će trvrditi da mogu, a neki da je to jednostavno nemoguće.
Smatramo kako problem nastaje u neinformiranosti ne samo roditelja nego svih odraslih u zajednici koji se osjećaju pozvanima da dijele savjete. Naime, puno ljudi zna da postoji podjela na vegetarijance i vegane, no veliki dio ne zna kako same vegetarijance dijelimo na još jednu skupinu. Razlikujemo: ovo-vegetarijanci koji jedu jaja, ali ne jedu meso, lakto-ovo-vegetarijanci koji jedu mliječne proizvode i jaja bez mesa naravno i lakto-vegetarijanci koji jedu samo mliječne proizvode bez jaja i mesa
Dakle, kao što možemo vidjeti ne postoje samo vegetarijanci za koje možemo generalizirati da ne jedu meso, ali jedu sve ostalo, nego kao što vidimo ih više tipova.
Sad se postavlja pitanje npr, da li je za dijete zdravo da bude lakto vegetarijanac kao i roditelj da konzumira samo mliječne proizvode.
Ono u čemu se velik dio stručnjaka složilo je da ako dijete već odgajate u tom smjeru dok nije dovoljno staro da to odluči iz moralnih razloga, tada se potrudite da mu osigurate raznovrsnost namirnica, tj. da uključite namirnice iz svih grupacija. Znači da osigurate djetetu sve što je potrebno za njegov normalni i pravi razvoj. Isto tako je bitno da upoznate dijete kad bude dovoljno staro sa zdravim i pravilnim načinom ishrane te što zapravo znači biti vegetarijanac.
Foto: Maryna Pleshkun-1/Shutterstock