Svaki roditelj sigurno zna koliko je važno da njegovo dijete jede zdravu hranu. Međutim, možda ne znaju koliko konzumirana hrana može utjecati na dječje ponašanje. Kriva hrana ima negativan utjecaj kada je u pitanju raspoloženje i ponašanje vašeg djeteta. I najmirnije dijete nakon određene hrane izgubi poslušnost i počne se ponašati loše.
O hrani koju vaša djeca konzumiraju ovisi njihov daljnji rast i razvoj. Nijednu hranu ne biste trebali potpuno izbaciti, ali postoji hrana koju biste morali svesti na najmanju moguću količinu. Hrana koja ima velik udio šećera kao što su slatkiši, prerađeni voćni sokovi, brza hrana i grickalice, povezana je s mnogim poremećajima u ponašanju kod djece.
Prvenstveno se treba izbjegavati sva industrijski prerađena hrana. Ona je bogata aditivima, konzervansima i umjetnim bojilima koji imaju negativni učinak na mozak. Loše utječu na hiperaktivnost kod djece, a uzrokuju još i glavobolje, kronični umor, bezvoljnost i plačljivost. Posljedice loše ishrane u djetinjstvu vidljive su i kasnije, često se znaju javiti osteoporoza, astma, karcinomi ili depresija.
Prerađena hrana sa raznim dodacima čine moždane vijuge preaktivnima. Upravo zbog toga dijete ima previše energije i usmjerava ju na krivi način. Izaziva se oslobađanje hormona stresa, a ako je vaše dijete već po prirodi nemirno, to će samo dodatno narušiti njegovu mirnoću i ponašanje.
Svježa i zdrava hrana ima upravo suprotan učinak kada je u pitanju dječje ponašanje. Svježe povrće, voće, mliječni proizvodi i cjelovite žitarice djeluju smirujuće. Vitamini i minerali koje sadrži ova vrsta hrane smanjuju razdražljvost, umor i depresiju. Osim toga, njihovi proteini pomažu u pravilnoj regulaciji glukoze u krvi. Ona je izrazito važna za razvoj kostiju i zubi.
Zapamtite, ono smo što jedemo. Ovo pravilo vrijedi za vaše dijete, jednako kao i za vas. Učite ga kako već od malih nogu jesti zdrave i vitaminski bogate namirnice. S vremena na vrijeme možete mu priuštiti neki slatkiš, ali ne smijete pretjerivati kako se ne bi stvorila ovisnost o šećeru koja je sve veći problem današnjice.
Autor: D.Š. Foto: Dimj/Shutterstock