Nakon što je ginekolog utvrdio da sam trudna, počela sam istog trena razmišljati o hrani koju ću konzumirati tijekom cijelog tog razdoblja. S obzirom na to da sam po prirodi bojažljiva, pomislila sam kako je sada idealno vrijeme da dobro promislim prije nego bilo koju namirnicu unesem u organizam.
U prvom tromjesečju se događaju velike promjene u organizmu, a to je ujedno i razdoblje kada ćete se susresti s prvim mučninama. Meni osobno je to bilo najteže razdoblje tijekom trudnoće. Kako bi si olakšala muke i nasmijala sve oko sebe, često sam znala reći kako imam osjećaj da sam popila koju čašicu vina previše pa mi je iz tog razloga zlo. I zaista je tako.
Sve ti se vrti u želucu, a razlog tome nije nikakav alkohol već ono malo što nosiš u sebi, vrlo čudan osjećaj, ali te s druge strane upravo te neprestane mučnine jako vesele jer znaš da je s trudnoćom sve u redu. Kod nekih trudnica one znaju izostati, ali ja nisam bila te sreće 🙂
Što se tiče samog ploda, vrlo je važno voditi računa o pravilnoj prehrani tijekom prva tri mjeseca. Ipak je to kritično vrijeme kada se organi vrlo brzo razvijaju. Kod mene je bio slučaj da sam ujutro morala obavezno gricnuti neki keks ili dvopek kako bi ublažila mučnine, a slatko nisam smjela niti pomirisati. Sjećam se kako sam jedno jutro nadobudno popila šalicu Čokolina i istog časa sve izbacila iz sebe. Mogla sam ga jesti ponovo tek nakon što sam rodila svoje malo zlato.
Kako bi si olakšala ovo razdoblje uvijek sam vodila računa kako moram jesti male i lagane obroke te si priuštiti sve ono što moj organizam u tom trenutku traži. Viška kilograma se nisam ni najmanje bojala jer zapravo u tom prvom razdoblju ni ne mogu nabaciti kilograme s obzirom na to da su mučnine bile svakodnevno prisutne. Štoviše, neke trudnice znaju u tom periodu čak i izgubiti par kilograma stoga nema straha, možete slobodno jesti ono što vam paše.
Moram reći kako mi je posao jako puno koristio tijekom trudnoće jer sam se koncentrirala na rad, a ne na mučnine. Dakle, buđenje između 7 i 8 ujutro je bilo obavezno, keksi i šalica kave je bilo prvo što sam ujutro konzumirala, a često sam si znala blendati smoothije raznih okusa. Na posao sam odlazila u 9 sati te bi imala pauzu za ručak oko 12 sati.
Za ručak sam si najčešće znala skuhati tjesteninu s domaćim paradajz umakom (tzv. paštu sa šalšom), govedsku juhu, razna variva s puno povrća, krumpir na sve načine te teleće, juneće ili pileće odreske. Aha, nisam smjela propuštati niti međuobroke, tada bi pojela bananu, jabuku ili popila šalicu jogurta.
Za večeru sam znala pojesti sendvič (najčešće sam jela integralni ili kukuruzni kruh) s malo šunke i sira. Znam da će zvučati jako nezdravo, ali morala sam si svaki dan priuštiti čašu Coca cole, ona mi je jako pasala vjerojatno zbog šećera i tih mjehurića koji su mi umirivali želudac. To je bio jedini “porok” u mojoj prehrani. Čokolade, bomboni i ostali slatkiši me uopće nisu privlačili.
Za ublažavanje mučnina sam si znala skuhati čaj od đumbira koji malo pecka za jezik, ali svakako pomaže u smirivanju želuca. Sa žgaravicom nisam imala problema tako da je kod mene samo bilo važno da svakih 2-3 sata pojedem lagani obrok koji će biti zdrav za mene i bebicu.
Foto: racorn/Shutterstock