Volim reći kako je drugo tromjesečje u trudnoći vrlo opušteno, razigrano i veselo razdoblje više manje za svaku trudnicu. Tada najčešće mučnine prestaju, nekako se tijelo već priviklo na drugo stanje, a trbuščić raste iz dana u dan, a vi se pritom ne možete prestati smijati i veseliti.
U tom sam razdoblju krenula i na vježbe, točnije pilates za trudnice. Kao prava štreberica, pitala sam svog ginekologa smijem li vježbati i trenerici odnijela potvrdu kako bi i ona i ja bezbrižno odrađivale sve vježbe koje su dozvoljene tijekom trudnoće.
Grupa u kojoj sam vježbala nije bila prevelika, te su se trudnice svako malo izmjenjivale. One koje su bile duže vremena trudne su odlazile u bolnicu, a istovremeno su pristizale nove. Bilo nam je zabavno pričati o tome kako skoro pa iz dvorane odlazimo jedna po jedna u bolnicu. Zašto spominjem vježbanje tijekom ovog razdoblja? Upravo zato što su vježbanje i pravilna prehrana glavni faktori koji će vam pomoći da vam tijelo bude spremno na porod.
Naime, ukoliko uskladite vježbanje i prehranu kao što sam to i ja učinila te se dvaput tjedno družite s trudnicama, vjerujte mi da će to povoljno utjecati na vaše psihofizičko stanje, a porod ćete dočekati s osmijehom na licu. Shvaćam i da neke trudnice moraju strogo mirovati za cijelo vrijeme trudnoće, ali ako to kod vas nije slučaj svakako razmislite o vježbama za trudnice koje možete i sami izvoditi kod kuće, ali s oprezom.
Ajmo sad ipak malo i o prehrani. S obzirom nas to da sam cijelu trudnoću vježbala, nije me bilo strah dodatnih kilograma. Štoviše, uživala sam gledajući kako trbuh raste, ali moram priznati kako nije bio reprezentativan kao kod ostalih trudnica. Vjerojatno zbog moje građe tijela nisam ni mogla očekivati kako ću imati veliku lubenicu 🙂
E sad, što sam ja jela? Pa zapravo, sve što i u prvom tromjesečju, ali u malo većim količinama jer nisam imala mučnine: cjelovite žitarice, puno voća i povrća, integralni i kukuruzni kruh i tjesteninu, rižu, razna variva, tunjevinu, bijelu ribu, voćne smoothije i velike količine salata začinjenih maslinovim i bučinim uljem, te balzamičnim octom. Najvažnije je da je raznovrsna i niskog glikemijskog indeksa.
Možda će vas više zanima što sam izbjegavala, a to je sirovo meso u bilo kojem obliku: biftek, tatar-biftek, mesni carpaccio kojeg inače obožavam, pršut kojemu nikada ne mogu odoljeti, slaninu i ostale suhomesnate proizvode.
Izbjegavala sam i sirova jaja, kao što se npr. koriste za izradu kreme za tiramisu i tako ukusnu majonezu. Osim toga, izbjegavala sam sirovu ribu i meke sireve s plemenitim plijesnima kao što su Feta sir, Brie, Camembert. Treba obratiti pozornost i na neoprano voće i povrće, a ako vas muči podrijetlo istoga u tom slučaju preporučujem oguliti koru.
Slatkiše i kolače nisam izbjegavala već mi nikako nisu odgovarali. Ne treba pretjerivati sa slatkim stoga i ako vas uhvati gušt, pojedite jedan kolač, a ne cijelu tepsiju. U ovom razdoblju postoji opasnost od gestacijskog dijabetesa stoga, oprezno sa slatkim namirnicama!
Kako u kući imamo i dva kućna ljubimca, tigraste mačke, zamolila sam muža da on u tom periodu čisti posudu s pijeskom zbog opasnosti od toksoplazmoze. Iako su to kućne mace i nikada ne izlaze, odlučila sam kako je najbolje uopće ne prilaziti njihovom izmetu, a ako to kod vas nije opcija u tom slučaju se mogu staviti zaštitne rukavice ponajviše predostrožnosti radi. Nisam paničar, ali bolje spriječiti nego liječiti 🙂
Ovo je period kada stvarno možete uživati u hrani, ali imajte na umu i tjelovježbu u trudnoći, jer vas u zadnjem tromjesečju čekaju bolovi u leđima i zdjelici, a mogu se olakšati samo ako se dovoljno razgibavate.
Foto: NatUlrich/Shutterstock