Jedna od vještina koju djeca usavrše tijekom predškolskih dana jest odugovlačenje pred spavanje. Mnoga se djeca boje mraka pa zbog tog razloga odugovlače kada je u pitanju odlazak na spavanje. Druga djeca samo su jako razigrana pa imaju previše energije da bi se mogla smiriti i mirno zaspati.
Nemojte dopustiti da takvo ponašanje i taktika izmaknu kontroli. Jedna je stvar popustiti djetetu, ali je potpuno druga popuštati mu stalno. Jednom mu morate reći “ne”, a ono vas mora saslušati.
Održavanje redovitog vremenskog određenja za spavanje može djetetu pomoći da se na vrijeme smiri i odmori se koliko je potrebno. Pokušajte prije spavanja okupati dijete, obući mu pidžamu, ispričati priču ili zajedno s njim otpjevati uspavanku. Ako se držite jednostavne rutine i rasporeda, vaše dijete će se polako naviknuti. Potrebne su vam točno i jasno određene vremenske granice. Djetetu će takav ritual spavanja postati navika i svaku večer će u određeno vrijeme biti spremno za spavanje.
Predškolarcu je potrebno najmanje 10 do 12 sati sna dnevno. Ako ne spava dovoljno, mrzovoljan je, lošeg raspoloženja i ponašanja. Ukoliko vaše dijete sve češće odbija odlazak na spavanje, treba li mu za to previše vremena i vašeg strpljenja, možda je u pitanju ozbiljniji poremećaj spavanja. Postoji par stvari koje će i vašem djetetu, ali i vama olakšati odlazak na spavanje, a one su sljedeće.
Ako ste kod kuće, nemojte dopustiti da spava do podneva. Što dulje spava ujutro, to će teže zaspati navečer. Pokušajte ga uvijek buditi u jednako vrijeme, pa i za vikend. Tako će najjednostavnije steći naviku redovitog odlaska na spavanje. Budite strpljivi i nemojte popuštati.
Djeca nisu jako uporna, stoga ako par puta ne popustite i natjerate ih na spavanje, kasnije će odlaziti sami. Ne brinite ako će se prvih par noći protiviti i inzistirati na igri. Sve što je djeci zabranjeno, postaje im zanimljivo.
Autor: D.Š. Foto: Valua Vitaly/Shutterstock