Možda sa zavišću gledate druge mlade roditelje čije dijete spava gotovo čitavu noć dok vi i partner podočnjake već možete prebaciti preko ramena. Možda vaša novorođena beba spava samo po nekoliko sati na noć ili se pak budi svakih sat dva i ispušta onaj poznati zvuk zbog kojeg ponekad mislite da nećete izdržati.
Zanimljivo je kako nema pravila. Svaka beba je drugačija. Neke će spavati po 4 sata u komadu, neke će se neprestano buditi. Vaša beba bi danas mogla ludovati čitavu noć i dovesti vas na rub iscrpljenosti samo da bi to isto popodne zaspala nekoliko sati u komadu ili prespavala gotovo cijelu sljedeću noć. Svim roditeljima je ovako ne brinite.
Iako je bebin smisao života u prvih mjesec dana uglavnom hrana i san nije uvijek lako uskladiti ova dva prioriteta. Bebe mogu spavati i po 16 sati dnevno, no to na žalost ne znači da ćete se vi odmoriti jer su ovi sati rascjepkani napadajima gladi, plakanjem i presvlačenjem.
Stoga nemojte brinuti ako se biološkli sat vaše bebe još nije uskladio. Mora se naviknuti na ritmove dana i noći sada kada je napokon došla na svijet. Želite li da vam beba bude bliže u prvim tjednima stavite koljevku u vašu sobu. Mnogi roditelji se ovako osjećaju sigurnije, a i praktičnije je što se tiče hranjenja i tješenja djeteta.
Nemojte se brinuti oko toga koliko beba spava i zašto se ponekad ne budi nakon 4 ili 5 sati. I ona ima normalne cikluse i razdoblja kada je umornija no inače i razdoblja kada san nešto teže dolazi. Kroz narednih nekoliko mjeseci ćete se već dovoljno uigrati i uspjeti složiti raspored koji će odgovarati i vama i njoj a do tada pokušajte izdržati prvih mjesec dana i kombinirajte s partnerom načine na koje ćete se moći naizmjence odmoriti.
Ako osjećate da morate prespavati noć u komadu, izdojite mlijeko u bočicu kako bi i partner mogao nahraniti bebu tijekom noći bez da vas budi. Uhvatite svaku priliku za odmor, početci su uvijek najteži.
Autor: L.K. Foto: Artpose Adam Borkowski/Shutterstock