Kako vaše dijete puže ili počinje hodati, javljaju se mnoge nepoznate situacije. To je razlog zbog kojeg će se vaše roditeljske aktivnosti morati drastično mijenjati. Trebat ćete razviti strategiju ograničavanja, preusmjeravanja kada upadne u nevolju. Osim toga, i druge stvari vidljivo se mijenjaju.
Možete bebi ponuditi velik izbor hrane, osobito one koju može jesti sama svojim prstima. Tako se samostalno hrani i to se preporučuje. Također je vrijeme za uvođenje šalice, odnosno početak odbijanja od bočice.
Kada je vaša beba stara 8 do 10 mjeseci, u njenoj prehrani mlijeko ili mliječna zamjena postaju manje važni od krute hrane. Trebat će oko tri obroka i dva međuobroka dnevno, iako u vezi s tim trebate biti fleksibilni, puštajući bebu da odluči koliko će jesti i kada.
Da biste je ohrabrili u jedenju hrane, naročito krute koja mu je teža za žvakanje i gutanje, hranite je samo kada je gladna. Drugim riječima, ne stavljajte je u njezinu visoku stolicu nakon što ste je dojili ili joj dali bočicu. Kada navrši 12 mjeseci, možete je s mliječne zamjene ili dojenja prebaciti na kravlje mlijeko, iako nema potrebe da odbijate bebu od dojenja ako ona to još uvijek želi.
Do kraja prve godine, beba bi se uglavnom trebala hraniti obrocima krute hrane. Možete joj ponuditi tvrđu hranu za prste u komadićima. Jedenje će joj na takav način postati zanimljivije, a možete je ohrabriti da koristi žlicu dajući joj kašastu hranu. Neka ne bude previše tekuća i ljepljiva za žlicu, a odličan odabir je jogurt, svježi sir, kašica od voća i zobene pahuljice.
Žlica će bebi izgledati kao igračka, ali sa 18 mjeseci već bi je mogla prepoznati kao alat koji ima svoju svrhu. Izbjegavajte hranu koja nije sigurna, a tu se ubraja okrugla hrana kao što su grožđe i hrenovke. Okrugli komadići hrane mogu se otkotrljati niz bebino grlo i ugušiti je.
Izbjegavajte lješnjake, orahe, sirovo povrće, čips, lizalice i bombone, tvrdo meso, suho voće i sličnu manju hranu.
Autor: D.Š. Foto: Alliance/Shutterstock