U dobi do šest mjeseci beba ima redovitu rutinu drijemanja tijekom dana pa je često noću aktivna, budna i zaigrana. Međutim, bebino dnevno drijemanje ne bi trebalo biti dulje od jednog sata, maksimalno dva. To će uvelike utjecati na trajanje bebinog noćnog spavanja. Ako namjerava spavati duže od dva sata dnevno, možete je slobodno probuditi.
Bebe se često bude usred noći i zbog drugih razloga, a ne samo viška energije ili gladi. Kao što to vrijedi i kod nas odraslih, bebin uzrok spavanja uključuje cikluse dubokog i laganog sna. Kada ulaze u ciklus laganog sna, obično se nakratko probude. Najčešće se preplaše mraka i spoznaje da su sami, pa počnu plakati.
Odrasli ljudi i starija djeca u većini slučajeva ponovno zaspe, za razliku od malih beba koje je još uvijek ne mogu. Obično ako ih ljuljate, držite u naručju ili nahranite usred noći za vrijeme plača, one to počinju očekivati i neće moći zaspati bez toga. Jedan od najboljih načina da potaknete svoju bebu da počne sama zaspati ako se usred noći probudi, jest da pričekate nekoliko minuta prije nego reagirate kada se probudi plačući.
Za roditelje takvo nešto često predstavlja nelagodu i najtežu stvar jer zasigurno nije jednostavno čuti bebin plač. Međutim, medicinska istraživanja pokazala su da većina beba u samo nekoliko dana nauči ponovno sama zaspati pa biste ovu metodu trebali isprobati što prije.
Da biste izbjegli buđenje tijekom noći, svaki dan održavajte redoviti raspored spavanja. Slijedite sa svojim djetetom ritual odlaska na spavanje u sobi gdje spava. Prije nego što stavite bebu u njen krevetić, nahranite je. Nemojte dopustiti da zaspi u vašem naručju jer bi se prilikom stavljanja u krevet mogla probuditi.
Autor: D.Š. Foto: Pakhnyushcha/Shutterstock