Fiziološka žutica poznata pod nazivom novorođenačka žutica javlja se kao fiziološki proces kod novorođenčadi. Prilikom poroda prekida se pupčana veza između majke i novorođenčeta. Eritrociti (crvena zrnca) počinu se raspadati te nastaje bilirubin.
Bebina jetra počinju samostalno funkcionirati, ali nisu u mogućnosti izlučiti bilirubin te se nakuplja u koži i bjeloočnici, pa dolazi do žutice kod novorođenih beba.
Terapija
Prije otpuštanja iz rodilišta, iz krvne slike se uočava povišena vrijednost bilirubina te se majka i beba zadržavaju u rodilištu. Fototerapija je oblik liječenja pomoću kojeg se pospješuje izbacivanje bilirubina iz organizma putem mokraće.
Moje iskustvo
Rođenje mojeg prvog djeteta bilo je divno iskustvo. Po protokolu smo ostali tri dana po porodu u bolnici. Zadnji dan prije otpusta svim bebama se vadi krv kako bi se provjerila količina bilirubina. Ako je razina zadovoljavajuća majka i beba se otpuštaju. Tako je bilo i u našem slučaju.
Došli smo doma i sve je izgledalo odlično. Bili smo zaljubljeni u nasu malu mišicu, koja je bila beba za poželjeti. Bila je mirna beba. Samo bi spavala i kad nije spavala samo bi otvorila okice i promatrala sjene oko sebe.
Javila bi se kad bi trebala papati i presvući joj pelenicu. U vrijeme obroka stavila bi ju na prsa te otprilike nakon dvadesetak minuta umirila bi se i gotovo svaki put zaspala. To je ukazivalo da je beba sita i zadovoljna. Međutim nije bilo baš tako.
Kasnije se ispostavilo da je dobila novorođenačku /fiziološku žuticu , što kod beba izaziva umor. Osim što se rezultiralo kao pospanost ujedno je i utjecalo na dojenje. Naime bila je “lijena” jesti.
Svaki put kad bi je stavila na prsa u vrijeme hranjenja, ona bi “povukla” ono prvo mlijeko koje je lako iscurilo, međutim kada je trebalo uložiti truda za onaj hranjivi dio, više nije imala snage i posustala je. Zadovoljio bi je prvi osjećaj gladi i nastavila se odmarati.
Većina vas će sigurno pomisliti, da trebala sam je “trgnuti” da nastavi. Naime ona je 20-30 minuta bila na prsima i doimala se kao da jede. Zapravo je odustala i nastavila odmarati kao da ima dudu u ustima.
Kao i većina novopečenih majki i ja sam vjerovala da ako dijete provede dovoljno vremena na prsima, mirno spava i nije razdražljivo da je sve uredu.
Savjet
Patronažna služba je u ovom slučaju vrlo bitan faktor. Svaka patronažna sestra će odmah primijetiti problem kod dojenja i educirati vas kako ispravno postupiti. Osim toga kontrolirat će napredak u težini kako ne bi bilo problema.
Obzirom da su moja djeca zapravo “djeca ljeta” mogla sam im dodatno pomoći s izlaganjem suncu kao fototerapija. Naravno nikako ne na direktno sunce jer im je koža tanka i vrlo lako mogu dobiti opekline. Dovoljno ih je svakodnevno staviti da borave u prostoriji koja ima dovoljno vanjskog, indirektnog sunčevog svijetla.
Postoje teorije da majčino mlijeko za razliku od adaptiranog mlijeka sadrži sastojak koji usporava razgradnju bilirubina te da bi se trebalo u periodu od 24-48 sati prekinuti s dojenjem. Time bi se proces razgradnje pospješio.
Međutim prekidom dojenja nastaje nekoliko problema. Jedna od opasnosti je gubitak majčinog mlijeka. Stoga ako se odlučite na prekid dojenja i uvedete zamjensko mlijeko, svakako nastavite s izdajanjem. Time ćete spriječiti eventualnu upalu dojke (mastitis) ili prestanak proizvodnje mlijeka.
Drugi problem koji može nastati jest, da nakon ponovnog uvođenja majčinog lijeka, dijete odbije dojku jer je duda “jednostavnija”.
Kada je beba na prsima, mora uložiti trud da “povuče” mlijeko što izaziva nervozu u trenutku kada je gladna. Navikla je da kroz dudu teče mlijeko. U takvoj situaciji najbolje je izdojiti se i nastaviti davati na bocu. S emotivne strane nije bas najsretnije rješenje, ali bolje da je dijete sito i namireno.
Zatim možete nastaviti s fizičkim kontaktom koji manjka prilikom hranjenja na bocu. Uživajte u svakom trenutku provedenom s vašom bebicom jer vrijeme “leti” !!!
Foto: Evgeny Atamanenko/Shutterstock