Već neko vrijeme kao dio obaveznog programa u školi postoji tjelesni kao odgoj koji bi djecu trebao usmjeriti prema aktivnijem načinu života.Potreba za sportskim sadržajima sve je jača i značajnija što proizlazi iz suvremenog načina života.
Važnost aktivnosti koje se odrađuju van školskih prostora sastoji se od brige koja uključuje zdravlje učenika u njegovom rastu i razvoju. Pored toga i u sudjelovanju u cjelokupnom njihovom odgoju i razvijanju potrebe za boljim ispunjavanjem slobodnog vremena. Odnosno za razvojem bolje kvalitete života.
Potrebe učenika za kretanjem i motoričkim aktivnostima puno su veće od mogućnosti i uvjeta koji su im stavljeni na raspolaganje. Upravo iz tog razloga samo kontinuirana briga koja je dio školskog programa, a koja se odnosi na tjelesni i zdravstveni odgoj, polazišna je točka za uspjeh u odgoju i obrazovanju.
Ona isto tako može imati presudnu važnost za budućnost učenika. Aktivnosti izvan škole koje usmjeravaju učenike u bolje provođenje slobodnog vremena postale su nezamjenjive u kvalitetnom odgoju koji nastoje pružiti škola i naravno roditelji.
Škola kao odgojna i obrazovna ustanova ima jednu od važnijih uloga u postavljanju temelja za provođenje tjelesne i zdravstvene kulture. Škola je prije svega obavezna osigurati kontinuirani odgoj što se tiče duhovnog, tjelesnog, moralnog, intelektualnog i društvenog razvoja te osigurati kontinuirani razvoj učenika u skladu s njegovim sposobnostima i sklonostima.
Aktivnosti van škole smatraju se sastavnim dijelom odgojno – obrazovne strukture osnovne škole. Te aktivnosti uključuju različite programske sadržaje koji se naravno odvijaju izvan škole, ali u sklopu njene organizacije.
Takve aktivnosti uglavnom se odvijaju u prostorijama različitih klubova gdje se radi na usmjeravanju učenika prema pravilnom provođenju slobodnog vremena. Tu se radi na razvijanju različitih oblika odgojno – obrazovnog rada, pomoću kojih se želi zadovoljiti potreba i interesi učenika.
Pored toga nastoje su učvrstiti njihova motorička znanja, poboljšati međusobni odnos te poboljšati odnos sa nastavnicima, s kojima ipak provode velik dio svog vremena. Takve aktivnosti trebaju se organizirati već od prvog razreda i održavati do kraja osmog razreda.
Znači do kraja osnovne škole. Osim učenika u ovom dijelu programa aktivno bi trebali sudjelovati i roditelji te djece. To je bitno iz razloga što se ta djeca i nakon škole moraju usmjeravati u pravom smjeru.
Dobro je izbor svih tih aktivnosti prepustiti svakom od tih učenika kako bi imali veću želju baviti se određenim sportovima. Ništa nije dobro kada se radi na silu. Učenike je potrebno upoznati sa svrhom, vremenom, mjestom i načinom rada ovih aktivnosti u kojima njihova djeca sudjeluju.
Programi aktivnosti van škole osiguravaju stručno – pedagoški pristup športu, zadovoljavaju želju za natjecanjem, pružaju mogućnost organiziranja kvalitetnog provođenja slobodnog vremena, a ujedno uče kako voditi više brige o vlastitom zdravlju i radnoj sposobnosti.
Cilj tih aktivnosti je da se obuhvati velik broj učenika bez obzira kakve su njihove sposobnosti. Bitno je da se nikoga ne isključuje. Međutim kako je svako dijete različito tako ima i one djece koja se smatraju nadarenima za određena područja.
Njih isto tako treba znati usmjeriti na prava područja gdje će se njihove sposobnosti razvijati još bolje. Stvarajući stalnu potrebu za tjelesnim vježbanjem odnosno stalnu naviku bavljenja športom, usvojit će se takve količine motoričkih, ali i drugih životnih znanja koja će uvelike popraviti i kvalitetu života držati na visokom nivou.
Zbog svega što smo dosada rekli bitno je da iskoristimo sve što nam se pruža, kako bismo stvarali navike svakodnevnog vježbanja i bavljenja športom tijekom cijelog života kao neophodnim dijelom kulture življenja.
Smisao i rad tih aktivnosti, ne sastoji se samo u pružanju mogućnosti najsposobnijima, već kao što smo ranije spomenuli, i onima koji možda nisu među najboljima, ali svakako pokazuju potencijal.
Potrebno je imati dosljednost u svemu što radimo, pa tako i u ovom slučaju. Bitno je prava mjerila uspostaviti na samom početku kako bi vaše dijete već od najranije dobi krenulo prema pravom cilju, koji će mu pomoći kasnije u životu.
Autor: S.Š. Foto: Iofoto/Shutterstock