• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Skip to primary sidebar

Moje dijete

portal za roditelje

  • Naslovnica
  • Trudnoća
    • Želim bebu
    • Trudna sam
    • Nakon poroda
    • Dojenje
  • Moje dijete
    • Beba
    • Vrtić
    • Škola
    • Obiteljski život
  • Dječji kutak
    • Priče za djecu
    • Igre i igrice
    • Bojanke
  • zdravlje i prehrana
    • Fit trudnica
    • Dohrana za bebe
    • Dječje zdravlje i prehrana
    • Obiteljska kuharica
zašto je važan kolostrum

Zašto je važan kolostrum

mojedijete

Mnogim budućim mamama napete i bolne grudi prvi su nagovještaj trudnoće. Tijekom cijele trudnoće, dojke se mijenjaju, a negdje iza dvadesetog tjedna, pod utjecajem prolaktina i hormona posteljice, nastaje prvo mlijeko ili kolostrum. Neke će buduće mame primijetiti istjecanje vodenaste tekućine iz dojki. U narodu je ta pojava poznata kao “vještičje mlijeko”. I taj ružni naziv još je jedna od brojnih bapskih priča vezanih uz trudnoću i dojenje. Vodenasta tekućina ustvari je znak da se Vaše dojke pripremaju za dojenje, no ako ne primijetite nikakvo curenje, ne brinite se, kolostrum će se sigurno pojaviti nakon poroda.

Veliki trenutak je došao – beba je rođena! U tijelu se odvija prava hormonska oluja i dojke počinju stvarati mlijeko. Mlijeko se mijenja od prvog dana rođenja Vaše bebe gotovo do kraja prvog mjeseca. Prva tri dana dojke stvaraju kolostrum – gustu, žućkastu tekućinu koja se izlučuje u malim količinama, 2-20 ml po podoju. Ta količina odgovara volumenu između čajne žličice i velike žlice. No, nemojte se zavarati malom količinom – kolostrum je veoma vrijedan i, dajući ga Vašoj bebi kroz podoje, pružate joj najljepšu dobrodošlicu na ovaj svijet.

Zašto je kolostrum toliko važan?

Kolostrum je bogat proteinima, sadrži vitamin A, karoten koji mu daje žutu boju, vitamin E, soli, mliječni šećer-laktozu, te nešto manje masnoća nego zrelo mlijeko. Veoma važan sastojak kolostruma su imunoglobulini, leukociti i antitijela protiv virusa i bakterija koji Vaše novorođenče štite od infekcija. Posebno je važan sekretorni imunoglobulin A koji štiti novorođenče od respiratornih i intestinalnih infekcija. To je razlog zbog kojeg mnogi kolostrum nazivaju «prvo cjepivo». I zrelo majčino mlijeko sadrži antitijela, ali ne u tako visokoj koncentraciji kao kolostrum.

Kolostrum štiti i probavni sustav Vaše bebe, koji je kod novorođenčeta veoma propusan. No kolostrum «oblaže» probavni trakt, te na taj način stvara zaštitu od senzibilizacije hranom koju je mama pojela. Kolostrum je savršeno dobro probavljiv i ima laksativni učinak pa pomaže bebi da ima česte stolice. Na taj način, beba izlučuje višak bilirubina, a tako se sprječava pojava novorođenačke žutice koja mnogim mamama i bebama zagorča prve dane zajedničkog života.

Kolostrum pomaže i Vama – kad rano stavite bebu na prsa i često je dojite, Vaše tijelo izlučuje hormon oksitocin. On je posebno važan u tim prvima danima jer pospješuje kontrakcije maternice, omogućava joj stezanje i sprječava dugotrajno krvarenje. U našim rodilištima beba se nakon poroda važe i kupa, a liječnik Vam daje injekciju oksitocina i često povlači pupčanu vrpcu kako bi se porodila posteljica. Naravno, to nije jedini mogući način. Ako pokušate dojiti bebu čim se rodi, Vaše će tijelo pojačano izlučivati oksitocin i time pomoći da se posteljica rodi na prirodan i jednostavan način, uz manji gubitak krvi.

Vašoj bebi i Vama potrebno je vrijeme da se naučite dojenju. Ako ste cijelo vrijeme s Vašom bebom, možda Vam se učini da ona traži dojku jako često. Što češće – to bolje! Na taj način beba dobiva sve blagodati kolostruma. Kolostrum je i po količini prilagođen novorođenčetu. Bebin trbuščić je malen, a majčino mlijeko odlično probavljivo. Upravo zbog toga novorođenčad jede malo i često pa preko kolostruma dobiva koncentriranu hranu i zaštitu. Kad bebu u tim prvim danima često dojite, potičete veću proizvodnju mlijeka, a Vaša beba istovremeno uči dojiti, što je posebno važno ako imate ravne ili uvučene bradavice. Nakon nekoliko dana, izgled i količina mlijeka se mijenjaju, dolazi prijelazno mlijeko koje je svjetlije, a uskoro i zrelo mlijeko koje je prozirnije i često je bijelo-plavičaste boje. Ne bojte se, mlijeko Vam nije naglo postalo slabo i nekvalitetno. Naprotiv, ovo zrelo mlijeko izrazito je bogato mastima koje su bebi glavni izvor energije.

Još je jedna velika blagodat kolostruma – kad dojite Vašu bebu u tim prvim danima, međusobno se upoznajete i zbližavate se s njom, puštate joj da osjeti miris Vaše kože i sluša otkucaje srca, poznati zvuk koji je još prije nekoliko trenutaka slušala u maternici.

No što učiniti ako postoje problemi? Možda ste rodili nedonošče kojem je potrebna medicinska njega i inkubator?

Nedonošče je, zbog nezrelosti svog malenog organizma, još podložnije bolestima od donesenog djeteta i ima nezreliji probavni sustav. No, njemu je kolostrum također potreban. Mame koje su rodile nedonoščad često se osjećaju bespomoćno kad vide svoju malenu bebu u inkubatoru. Ali svejedno možete učiniti nešto za svoju bebu: iako beba ne može sisati, možete izdojiti mlijeko koje će Vaša bebica dobiti. Medicinske sestre su tu kako bi Vam pomogle i ne ustručavajte se tražiti pomoć oko izdajanja i steriliziranu posudu u koju se možete izdojiti. Ne treba vas obeshrabriti mala količina izdojenog mlijeka, jer će svaka kap biti dragocjena za Vašu bebu, a Vi ćete znati da na taj način puno pridonosite bebinom rastu i oporavku. Čestim izdajanjem također ćete sačuvati mlijeko i pripremiti se za dojenje kad Vaša beba izađe iz inkubatora. Važno je znati da se zajedno mogu pohraniti obroci kolostruma iz više uzastopnih izdajanja.

Većina mama koje čitaju ovaj tekst već su rodile ili će roditi u nekom od hrvatskih rodilišta. Poznato je da kod nas, nažalost, mnogim mamama nije moguće svo vrijeme provoditi uz bebu. Isto tako, budući da kolostralnog mlijeka ima vrlo malo, često se bebe u rodilištu nadohranjuju drugim mlijekom, čajem ili otopinom glukoze. Tako se kolostrum razrjeđuje i time umanjuje njegovo zaštitno djelovanje. Bebe koje imaju novorođenačku žuticu, odvajaju se od mame i onemogućava im se dojenje, iako je, osim fototerapije, upravo kolostrum koristan u liječenju novorođenačke žutice, jer on potiče češću stolicu te se na taj način organizam rješava suviška bilirubina.

Što možete učiniti kako bi Vaša beba dojenjem dobila kolostrum i tako što zdravije započela život izvan maternice?

Ako ikako možete, izaberite rodilište u kojem postoji rooming-in, tj. cjelodnevni zajednički smještaj mame i bebe. Tako ćete bebu moći dojiti na zahtjev, a beba će svojim sisanjem potaknuti stvaranje mlijeka.

Podojite bebu već u rađaonici! U nekim rodilištima već će Vam primalja staviti bebu na prsa, ali ako Vaše rodilište nema takvu praksu, možete sami staviti bebu na prsa kad Vam je daju na prvo maženje. Ne morate pitati za dozvolu, to je Vaše i bebino pravo.

Ako ste rodili carskim rezom, možete pitati sestru da Vam pomogne pri izdajanju, tako da Vaša beba dobije Vaš kolostrum prije nego što Vam je donesu na prvi podoj.

Ukoliko ste u rodilištu koje nema rooming-in praksu, možete tražiti da Vašu bebu ne dohranjuju, već da je donesu kad traži podoj, a ne prema ustaljenom vremenskom rasporedu.

Sretno s prvim dojenjem!

Izvor: Udruga Roda

Pripremila: Lidija T.

Rodina savjetnica na SOS telefonu za dojenje

Izvori:

G. Gjurić, Sve o dojenju

LLLI: The Breastfeeding Answer Book

http://www.tegobe.com/casopisi/vase_zdravlje/pedijatrija/

http://www.lalecheleague.org/FAQ/colostrum.html

Foto: tan4ikk/Shutterstock

Tagovi: bebe, dojenja, majka, mlijeko

Vezano

Najbolje za bebe i djecu od PIP-a i Farmakola

PIP je ušao u svoju 34. godinu poslovanja s medom, propolisom, matičnom mliječi i svime povezanim uz nektar bogova, kako su stari Grci zvali med. No, tu je utkano i gotovo stoljeće … Više about Najbolje za bebe i djecu od PIP-a i Farmakola

POTICANJE RANOG JEZIČNO-GOVORNOG RAZVOJA

NAPISALA: univ.bacc.praesc.educ. Branka Đaković Bjelajac, Dječji vrtić Prečko, Zagreb Kada će moje dijete progovoriti?“ pitanje je koje si postavlja svaki roditelj. Svi jedva … Više about POTICANJE RANOG JEZIČNO-GOVORNOG RAZVOJA

KAKO SE IGRATI S DJETETOM I RAZVIJATI DJETETOVU MAŠTU?

Dječja mašta ono je što dijete u stvarnom svijetu ne proživljava, to su događaji rezervirani samo za djetetov svijet. Ona će dijete nositi u nepoznate zemlje, upoznavati sa … Više about KAKO SE IGRATI S DJETETOM I RAZVIJATI DJETETOVU MAŠTU?

Primarni stupac

Zadnje objave

rak vrata maternice

DIJASTAZA TRBUŠNIH MIŠIĆA

Piše: Lana Novota, mag kineziologije Dijastaza ravnog mišića trbuha se odnosi na … [više] about DIJASTAZA TRBUŠNIH MIŠIĆA

Magic Baby otvara luksuznu trgovinu dječje opreme u Splitu

Veliko dvostruko otvorenje najvećeg hrvatskog lanca dječje opreme, Magic Baby, očekuje vas … [više] about Magic Baby otvara luksuznu trgovinu dječje opreme u Splitu

NE PROPUSTI BESPLATNU EDUKACIJU ZA TRUDNICE I DOJILJE „ZDRAVA MAMA, SRETNA BEBA“

Sve što vas zanima, a niste imali prilike pitati! Trudna si? Planiraš trudnoću? Rodila … [više] about NE PROPUSTI BESPLATNU EDUKACIJU ZA TRUDNICE I DOJILJE „ZDRAVA MAMA, SRETNA BEBA“

Dječji strah od bolnice

Ako je bolest vašeg djeteta toliko uznapredovala da je obavezan odlazak u bolnicu, morat … [više] about Dječji strah od bolnice


O nama | Kontakt | Marketing | Uvjeti korištenja


Copyright © 2007.–2023. Populus duo d.o.o. Sva prava pridržana.