Smatra se kako su trenuci koje majka i dijete doživljavaju odmah nakon poroda itekako bitni. Naime upravo se taj prvi sat nakon poroda smatra važnim kako za majku, tako i za dijete. To su trenuci kada se dijete nalazi u stanju mirovanja i kada pomalo primjećuje taj čudni svijet koji ga okružuje.
Prije svega kreće sa proučavanjem svoje majke, njezinog lica, polako sluša njezin glas i osjeća toplinu njezinog tijela. To je vrijeme kada se majka i dijete zbližavaju. To je onaj trenutak kada se u majci javljaju pozitivni osjećaji velike ljubavi, potpomognuti hormonima koji se izlučuju tijekom prvog kontakta između njih dvoje i nakon prvog podoja.
Osim što dijete polako postaje svjesno okoline isto tako po prvi se put susreće sa dojkom preko koje dobiva toliko potrebno mlijeko. Prvi dodir djeteta sa dojkom dovodi do stimuliranja izlučivanja hormona, poznatijeg kao hormona oksitocina koji pomaže kod otpuštanja mlijeka.
To je zapravo početak. Beba upravo tada kreće sa svojim prvim podojem kada će u početku malo omirisat i svojim usnama samo dotaknut dojku, koju će kasnije i zahvatiti te započeti sa sisanjem. Upravo taj prvi sat nakon poroda je prekretnica koja odlučuje od djetetovom kasnijem razvoju.
Naime prema brojnim provedenim istraživanjima pokazalo se kako velik broj stručnjaka inzistira na tom prvom kontaktu i zbog činjenice što se dijete nakon izlaska iz maternice mora suočiti sa raznim bakterijama, a upravo stavljanjem djeteta na prsa majke, a preko dojenja omogućit će djetetu stabilizaciju probavnog sustava.
Preko majčinog mlijeka dijete će dobiti prijeko potrebna antitijela. Izloženost silnim bakterijama kojih ima na svakom koraku za bebu može značiti samo još veću opsanost da pokupi neku od infekcija što nikako nije dobro.
U prvom podoju dijete dobiva silno potreban kolostrum koji se smatra savršenom hranom za djetetove prve dane. Kolostrum isto tako pomaže kod normaliziranja imunog sustava te potiče i ubrzava izlazak mekonija iz bebinih crijeva te izbacivanje bilirubina.
Sve svjetske zdravstvene organizacije preporučaju dojenje barem do šest mjeseci djetetovog života, pa i kasnije, budući da se pokazalo kako se na taj način smanjila smrtnost djece u kasnijoj dobi.
Autor: S.Š. Foto: Ilya Zlatyev/Shutterstock