Na dojenje se oduvijek gledalo kao na posve prirodan proces, koji na svoj poseban i jedinstven način povezuje majku i dijete. Međutim kao i sve ostale situacije u životu, tako i ova ponekad izaziva glavobolje.
Naime radi se upravo o komplikacijama do kojih može doći iz više razloga, a koje se uglavnom nadovezuju na situacije kada dijete odbija vaše mlijeko. Tada velik broj majki pokušava s bočicom, jer jednostavno smatraju kako nemaju taj urođen instinkt.
Međutim jeste li znali da unatoč tome što je došlo do smanjenje količine mlijeka, dojenje opet može u potpunosti proraditi. Čak i u situacijama kada na samom početku niste imali priliku dojiti svoje dijete, nego ste samo izdajali, unatoč tome možete ostvariti potpuno dojenje.
Naravno da za takvo nešto treba truda i vremena, što nebi trebao biti problem budući da se radi o postupku koji je od ključne važnosti za vas i vaše dijete, jer kao što je rečeno na samom početku, upravo se tako ostavruje posebna veza i dijete dobiva sve potrebno.
Na količinu mlijeka ne utječe nikakva vanjska sila osim vas samih. Potrebno je znanje i vještina, gdje majke mogu naučiti kako što efikasnije podojiti svoje dijete i pritom rješiti probleme koji nastaju putem. Bitno je informirati se kako bi znali pravilno reagirati u određenim situacijama.
Dakle potrebno je znati kako se količina mlijeka može kontrolirati te naravno povećati. Najvažnijim čimbenikom za proizvodnju mlijeka smatra se hormon prolaktin čije lučenje kreće u vrijeme trudnoće, kada se razvijaju mliječne žlijezde u grudima.
Stimulacija je ključ veće količine mlijeka. Tu se najviše misli na dojenje nakon čega tijelo reagira na taj način da potiče hormon prolaktin na što veće lučenje mlijeka. Što beba više siše, to se dojke češće prazne i naravno opet pune.
Znači da bi se uspostavila željena količina najvažnije da što redovitije dojite čime tijelo dobiva dovoljnu količinu podražaja za novu proizvodnju. Problemi nastaju u situacijama kada su podražaji izostali, ili su postali slabi.
Nastaje potreba za relaktacijom, a razlozi mogu biti različiti. Prije svega se navodi moguća bolest majke ili samog djeteta što naravno onemogućava dojenje. Među ostalim tu je nedovoljna stimulacija bradavice. Do toga dolazi zbog nepravilnog položaja te loše tehnike samog sisanja.
Nikako ne smijete zaboraviti na nikotin te hormonsku kontracepciju. Ta dva elementa svakako mogu utjecati na probleme kod stimulacije, odnosno kod stvaranja dovoljne količine mlijeka.
Za uspješniju relaktaciju preporuča se prije svega jača podrška okoline te naravno velika želja same majke za dojenjem.
Autor: S.Š. Foto: Dmytro Larin/Shutterstock