Od uvođenja novih jelovnika u osnovne škole prošlo je više od četiri mjeseca, a đaci se još nisu naviknuli na “zdrave zalogaje”. Iz dana u dan baca se sve više hrane, a mnogi roditelji, svjesni da tako bacaju i novac, djeci više ne žele plaćati prehranu.
Hrana u smeću
U posljednja tri mjeseca mliječni obrok ne želi više uzimati čak 40 posto učenika od petog do osmog razreda. Onima mlađima, u boravku, roditelji i dalje plaćaju sva tri obroka jer u školi provode veći dio dana, točnije do 17 sati, pa nešto moraju jesti – kaže Miroljub Udiljak, ravnatelj OŠ “Nikola Tesla” koja dostavlja hranu u čak 15 škola na području Trešnjevke.
U svakoj, kaže, hrana završava u smeću, a đaci za odmora trče u trgovinu ili od kuće nose sendviče sa zimskom salamom i majonezom. Integralna su im peciva i graham kruh bezukusni, a ne mogu se naviknuti ni na zobene pahuljice s medom i ječam na mlijeku, kolač “spiralu” punjen jabukama te tamno pecivo punjeno čokoladom. No, na kritike ravnatelja i đaka u zagrebačkom se Gradskom uredu za obrazovanje ne obaziru jer, napominju, ne namjeravaju odustati od zdrave hrane.
Nema predaje
Ravnatelji se ljute zbog toga, pogotovo zato što od uvođenja novih jelovnika, koji su skuplji, Grad nije povisio izdvajanja za subvencije, pa im, kažu, prijeti bankrot. Jer cijene obroka su preniske.
No bez obzira na novac, hrana će se i dalje bacati jer mijenjanje prehrambenih navika nije lagan, a ni brz proces. I vrlo je vjerojatno da će file morskog psa, integralnu rižu ili pak ječmenu kašu s guštom jesti tek neke buduće generacije, točnije one koje sada to isto jedu u zagrebačkim vrtićima kojima je grad zdravu prehranu uveo lani.