Vodene kozice su virusna infekcija koja se manifestira crvenim osipom i jakim svrbežom. Jedna je od najčešćih dječjih bolesti i obično je blaga, dok kod odraslih može izazvati dodatne komplikacije poput bakterijske upale pluća.
Jednom kada prebolite virus postajete na njega imuni, no postoji opasnost da dobijete pokasni herpes (herpes zoster). Ženama koje planiraju trudnoću se preporuča da naprave pretragu krvi kojom bi dokazale imunost. U protivnom ukoliko za vrijeme trudnoće dobijete vodene kozice, možete zaraziti i nerođeno dijete, a to bi moglo imati opasne posljedice.
Uzročnih vodenih kozica je herpes zoster koji se širi kapljicama po zraku. Možete se zaraziti kihanjem, kašljanjem ili dodirom sa zaraženim predmetom. Inkubacija traje do tri tjedna, najveća zaraznost je prije pojave osipa i 7 dana nakon pojave.
Postoji nekoliko simptoma pomoću kojih možete prepoznati vodene kozice. Osip se širi od trupa prema vratu i licu. Prvo se pojavljuju crvene točkice koje se postepeno pune tekućinom a kasnije suše. Ovaj se osip može pojaviti oko očiju i usana te na spolnim organima što zna biti dosta bolno.
Pri pojavi prvih simptoma odmah potražite liječničku pomoć, bilo da je oboljela osoba dijete ili odrasli čovjek. Rijetko se uz vodene kozice javlja i bakterijska infekcija kože ili ukočenost vrata (akutni encefalitis).
Vodene kozice su veoma zarazne stoga je dijete najbolje ostaviti kod kuće dokle god krastice ne otpadnu. Liječnici propisuju antihistaminike za ublažavanje upale, a ako se pojavi sekundarna infekcija kože, potrebno je propisati i antibiotike.
Oni koji su skloni alternativnim oblicima liječenja, preporuča se trljanje krasti otopinom ružmarina ili nevena u jednoj litri vode. Otopinu prokuhajte 5 minuta i krenite je koristiti nakon što na hladnom mjestu odstoji tri dana.
1995. godine zdravstvena je organizacija odobrila primjenu cjepiva kojim se sprječavaju vodene kozice. Djeca se cijepe kad navše godinu dana. Za detaljnije informacije, obratite se svom pedijatru.
Autor: M.T. Foto: NatUlrich/Shutterstock