Proljeće je godišnje doba koje sa sobom, pored toplijeg i sunčanijeg vremena, donosi i trpezu bogatu namirnicama, koje obiluju vitaminima, mineralima i zdravim nutrijentima. Dolaskom proljeća odbacujemo zimske kapute, a s njima i monotone prehrambene navike, prehranu siromašnu namirnicama koju tijekom zime konzumiramo. Tržnice su u proljeće obojene raznim bojama i vrve od okusa i mirisa proljeća. S druge strane šume i livade postaju zelenije i prekrivene raznolikim cvijećem, bobicama, šparogama.
Dolazak toplijeg vremena sa sobom nam donosi i jedno od najzdravijih plodova prirode, crveno voće.
Šumska jagoda, borovnica, kupina, malina, crveni ribiz, brusnica, niskokalorično je voće i riznica vitamina i minerala. Bobičasto voće bogat je izvor hranjivih tvari, vitamina (C, A, E, B ), minerala (željezo, kalij, mangan, kalcij, fosfor, magnezij), prehrambenih vlakana, te flavonoida, antocijanina i flavonola.
JAGODE
Jagode su bogate vitaminom C, te ga u svom sastavu imaju više nego limun i naranča, ukoliko ih usporedimo u istoj težini. Također obiluju vitaminom A, vlaknima, željezom i folnom kiselinom. Pored plodova u zdravstvene se svrhe mogu koristiti i korijen i listovi u obliku čajnog pripravka. Čaj od jagode pomaže kod probavnih smetnji, ekcema, upale grla, gripe i prehlade, te u liječenju gihta. Jagode pomažu i kod snižavanja temperature, te kod bolova u mišićima, a odlično su sredstvo i kod opekotina. Preporučuju se svim ženama koje žele zatrudnjeti, te trudnicama, jer sadrže folnu kiselinu koja je važna za razvoj djeteta i prevenciju od nastanka raznih poremećaja ploda.
BOROVNICE
Borovnice su još jedno voće iznimno bogato hranjivim tvarima. Obiluju raznim tvatima kao što su mangan, vitamini C i K, dijetalna vlakna, kalij, kalcij, fosfor, fitonutrijenti te pektin. Pored plodova i list borovnice ima svoja zdravstvena svojstva. Od listova se može napraviti čaj koji pomaže kod šećernih bolesti, proljeva, upale usne šupljine i ždrijela. Ostala zdravstvena svojstva borovnice su: sprječavanje infekcije urinarnog trakta, smanjivanje menstrualnih bolova, razine kolesterola i visokog krvnog tlaka, poboljšava pamćenje, rast kose i štiti zdravlje očiju.
KUPINE
Kupine su nutrijentima bogate bobice, a sadrže vitamine A, B1, B2, B3, B6, vitamin C, vitamin E i K, te folnu kiselinu. Dobar su izvor aminokiselina i esencijalnih vlakana. Kupina ima više vlakana nego većina drugog voća, a upravo nam vlakna pomažu u reguliranju probave, održavanju težine, te smanjivanju kolesterola. Pored navedenog bogate su antioksidansima, čak deset puta više nego rajčica ili brokula.
MALINE
Maline zbog antioksidansa u svom sastavu pomažu u očuvanju zdravlja jetre, kože i kose. Sadrže vitamine C, E, B, bakar kalij, magnezij, folnu kiselinu, vlakna, mangan i Omega-3 masne kiselina. Zbog svog bogatstva hranjivim tvarima pomažu kod reguliranja šećera u krvi, jačanju imuniteta, te imaju značajnu ulogu u borbi protiv malignih bolesti. Vjerojatno ste se jednom zapitali koja je razlika između crne maline i kupine? Razlika je u tome što maline imaju praznu unutrašnjost, a kupine punu. Složit ćete se da im je zajedničko što su obje bobice ukusne, ali prije svega jako zdrave.
RIBIZ (crveni)
Ribiz obiluje vitaminima B skupine, C, K i A vitaminima, fosforom, kalcijem, kalijem, te je odličan izvor antioksidansa i minerala koji poboljšavaju kvalitetu kože i kose. Obzirom na bogatstvo vitaminom C ribiz pomaže kod problema s anemijom. Zbog antihistaminskih svojstava vitamina C u ribizu uspješno djeluje na smanjenje djelovanja alergena, štiti od bakterija i virusa, te pomaže u borbi protiv tegoba koje uzrokuje astma. Ribiz se sastoji od sjemenki, lišća, korijena i bobica, koji imaju različitu ulogu za određene zdravstvene probleme. Tako se sjemenke ribiza koriste kod ublažavanja bolova, upala, alergijskih reakcija i problema s kožom. Lišće crvenog ribiza se koristi u obliku čajnog pripravka čime se ublažavaju jetrene tegobe. Korijen je uspješan u borbi s problemima mokraćnih puteva, dok se izgnječene bobice koriste za obloge prilikom vanjskih povreda, posjekotina ili opeklina.
BRUSNICA
Brusnica zbog svog nutritivnog bogatstva vitaminima, mineralima i vlaknima, smatra se prirodnim antibiotikom jer ima sposobnost uništiti veliki broj bakterija, te se koristi kao lijek kod problema s probavom, bubrezima i srcem. Pored sirovih plodova, brusnicu možete konzumirati u obliku soka ili čaja, što je također jednako zdravo.
Piše: Martina Gilja, nutricionist, dipl. ing. preh. tehn.