Poremećaj rada štitne žlijezde kada je njena funkcija preaktivna, poznat i kao hipertireoza ili Graveova bolest, ozbiljno je zdravstveno stanje. Bolesti štitnjače treba ozbiljno shvatiti budući da štitnjača kontrolira metoboličke procese u organizmu.
Svaka dojilja koja ima neki poremećaj rada štitnjače, ili bolest štitnjače, treba biti pod liječničkim nadzorom, a bilo bi poželjno da je liječnik podržava u njezinoj želji da nastavi s dojenjem.
Dijagnoza preaktivne štitnjače se obično manifestira majčinim simptomima jednako kao i jednostavnim krvnim testovima. Prema potrebi, za dijagnozu problema sa štitnjačom se koristi radioaktivno testiranje. Ako je ono preporučeno, majka može pitati liječnika može li se testiranje odgoditi ili zamijeniti drugim, koje nije radioaktivno.
Ako se provodi radioaktivno testiranje, preporučuje se privremeni prestanak dojenja. Koliko dugo majka treba ne dojiti, ovisit će o vrsti i količini radioaktivnih materijala koji su upotrijebljeni za testiranje. Radioaktivnost mlijeka opada vremenom, a njegovoj još bržoj eliminaciji iz tijela pomoći će i učestalo izdajanje. Mlijeko koje se nalazilo u dojkama za vrijeme radioaktivnog testiranja mora biti ispražnjeno i njime se ne smije hraniti beba. (Učestalo izdajanje neće ubrzati izlučivanje drugih lijekova iz mlijeka).
Neki lijekovi za preaktivnu štitnjaču nisu koncentrirani u ljudskom mlijeku i rezultiraju minimalnim dozama za bebu koja doji. Ako majka uzima lijekove za smanjivanje rada štitnjače, potrebno je da o tome obavijesti bebinog pedijatra tako da se i kod nje mogu pratiti razine hormona štitnjače. Najčešće nije potreban prestanak dojenja. Ako liječnik inzistira na prestanku dojenja, majka treba potražiti i drugo mišljenje prije nego prestane. Ako je preporučen privremen prestanak dojenja, važno je biti siguran da su u potpunosti procijenjeni svi mogući rizici i dobrobiti.
Što kada je aktivnost štitnjače smanjena, smijem li onda dojiti?
Hipotireoza je naziv za stanje smanjene funkcije štitne žlijezde. To je također ozbiljno zdravstveno stanje. I tada bi majka trebala biti pod liječničkim nadzorom, poželjno kod liječnika koji ju podupire u dojenju.
Nadomjesci za štitnjaču uzeti za liječenje ovog stanja nisu kontraindicirani s dojenjem. Oni jednostavno pojačavaju aktivnost štitnjače na normalnu razinu, čineći da se majka osjeća bolje i da joj se poveća količina mlijeka.
Simptomi hipotireoze mogu uključivati umor, slab apetit, depresiju, nepodnošenje hladnoće, stanjivanje kose i suhu kožu. ti simptomi, koji su lični onima anemije, mogu biti pogrešno protumačeni kao normalni postporođajni umor, poslijeporođajna depresija ili čak kao poteškoće uzrokovane dojenjem.
Isto kao i kod hipertireoze, dijagnoza se zasniva na majčinim simptomima ili pomoću krvnih testova. U slučaju radioaktivnih testiranja i kod hipotireoze je preporučen privremeni prestanak dojenja, a njegova dužina opet ovisi o vrsti i količini radioaktivnih materijala koji se koriste pri testiranju. Majka se treba izdajati i bacati to mlijeko te ga ni u kojem slučaju ne davati bebi.
Izvor: Udruga Roda
Pripremila: IvanaK
Izvori:
Foto: SvetlanaFedoseyeva/Shutterstock