• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Skip to primary sidebar

Moje dijete

portal za roditelje

  • Naslovnica
  • Trudnoća
    • Želim bebu
    • Trudna sam
    • Nakon poroda
    • Dojenje
  • Moje dijete
    • Beba
    • Vrtić
    • Škola
    • Obiteljski život
  • Dječji kutak
    • Priče za djecu
    • Igre i igrice
    • Bojanke
  • zdravlje i prehrana
    • Fit trudnica
    • Dohrana za bebe
    • Dječje zdravlje i prehrana
    • Obiteljska kuharica
utjecaj dijabetesa na dojenje

Utjecaj dijabetesa na dojenje

Lara Višić

Dijabetes je jedan od najčešćih metaboličkih poremećaja današnjice. Hormon inzulin kojeg luči gušterača omogućuje da glukoza iz krvi uđe u stanice i mišićno tkivo gdje se pretvara u energiju.

Bolest se pojavljuje u dva oblika : dijabetes tipa 1 (ako gušterača ne proizvodi dovoljnu količinu inzulina pa organizam ne uspijeva održavati normalnu razinu glukoze u krvi) ili dijabetes tipa 2 (ako periferno tkivo postaje neosjetljivo na djelovanje inzulina). Liječenje tih dvaju oblika bolesti je različito. Kod tipa 1 treba davati inzulin, uz odgovarajuću dijetu koja ne sadrži mnogo koncentriranog šećera (slatkiši, čokolada). Kod tipa 2 šećerne bolesti u pravilu je dovoljna dijeta, a daju se i lijekovi oralno, za sniženje razine glukoze.

Trudnoće kod dijabetičarki, kao i trudnoće u kojima se pojavi dijabetes (gestacijski dijabetes), obično završavaju normalnim porođajem bez ikakvih posljedica na majčino dugoročno zdravlje. Svakoj trudnoj ženi koja zna da ima dijabetes potrebna je specijalistička njega i nadzor. Trudnoću treba intenzivno nadzirati u za to osposobljenom centru.

Poznato je da su bebe majki koje boluju od dijabetesa i same u potencijalnoj opasnosti da u kasnijem životu obole od iste bolesti, no manje je poznato da dojenje ima pozitivan utjecaj na sve tipove dijabetesa:

  • Nedavna istraživanja dokazuju da majke oboljele od dijabetesa tipa 1 isključivim dojenjem od najmanje tri do četiri mjeseca osiguravaju značajno manji rizik od pojave dijabetesa istog tipa u generacijama svojih potomaka.
  • Sklonost dijabetesu je u velikom broju slučajeva nasljedna pa dijete može kasnije u životu oboljeti od dijabetesa. Majke koje za vrijeme trudnoće obole od gestacijskog dijabetesa, dojenjem mogu smanjiti rizik da njihove kćeri razviju isti tip trudničkog dijabetesa tijekom svojih trudnoća u budućnosti.

Dojenje donosi i značajne koristi za majku dijabetičarku:

  • Djeluje smirujuće i umanjuje stres koji inače loše utječe na opće stanje oboljele. Ako majka doji u ležećem položaju, ona se istovremeno i relaksira, jer hormoni koji se otpuštaju za vrijeme podoja djeluju smirujuće na cijeli organizam.
  • Potreba za inzulinom najčešće se tijekom dojenja lagano smanjuje u odnosu na period trudnoće zbog dodatne potrošnje glukoze u procesu stvaranja mlijeka.
  • Bolje opće stanje tijekom perioda dojenja.

Nakon što rode, mnoge majke koje boluju od dijabetesa brinu hoće li dojenje na neki način pogoršati njihovo stanje, a osobito može li njihova bolest putem dojenja naškoditi bebi. Prema zaključcima istraživanja i brojnim pozitivnim primjerima iz prakse: nema razloga da žene oboljele od dijabetesa ne doje. Sastav mlijeka u žene koja prehranom, tjelovježbom i dobro prilagođenom inzulinskom terapijom održava normalnu razinu šećera u svojoj krvi, vrlo je sličan sastavu mlijeka u žena koje nemaju dijabetes. Molekule inzulina su prevelike da bi prešle u majčino mlijeko, stoga inzulinska terapija ne može naškoditi bebi koja doji. Ako majka uzima oralno neki od lijekova za dijabetes, trebala bi se savjetovati s liječnikom o mogućoj promjeni terapije.

Kod žena koje boluju od dijabetesa nakon poroda u pravilu naglo opada potreba za inzulinom. Promjene šećera u krvi normalne su u tom razdoblju zbog hormonskih promjena, neredovita rasporeda spavanja i početka dojenja. Stoga majka treba učestalo provjeravati šećer u krvi i paziti da ne dođe do hipoglikemije.

U zdravih žena mlijeko obično “nadođe” oko trećeg ili četvrtog dana nakon poroda. Istraživanja su pokazala da kod većine majki koje boluju od dijabetesa tipa 1 mlijeko može “kasniti” i po dan-dva, a ponekad i više. Rano i često stavljanje bebe na prsa će potaknuti proizvodnju mlijeka, spriječiti razvoj prepunjenosti dojki i zastoja mlijeka, te pomoći da se dojenje brže i lakše “uhoda”.

Dojenje može prouzročiti pad razine šećera u krvi, naročito ako majka doji između svoja dva obroka. U tom je slučaju preporučljivo da prije ili za vrijeme podoja uzme neku od namirnica bogatih ugljikohidratima (npr. perec, suhi keks, komadić kruha) i popije čašu tekućine. Ako je potrebno, istoga se valja pridržavati i tijekom noćnih podoja. Redovitom kontrolom razine šećera u krvi izbjegava se hipoglikemija koja može biti vrlo opasna kako za majku tako i za bebu. Hipoglikemija također može usporiti i zakočiti refleks otpuštanja mlijeka što neposredno utječe na količinu mlijeka koju beba pojede po podoju. Neučinkoviti podoji dovode bebu u opasnost slabog napredovanja ili čak gubitka na težini.

Pronalaženje ravnoteže između prehrane, tjelovježbe i davanja inzulina ključ je dobra i zdrava života s dijabetesom. Dijabetes nije prepreka za normalan i sretan život pa u skladu s tim i žene koje boluju od dijabetesa mogu biti jednako uspješne dojilje kao i zdrave žene. No, kako je dojenje vrlo dinamičan proces koji je podložan brojnim promjenama (npr. periodi pojačanog rasta djeteta – skokovi u razvoju, početak uvođenja dohrane krutom hranom, štrajkovi dojenja, prestanak dojenja i sl.), iznimno je važno da prehrana i terapija oboljele uvijek budu prilagođeni novonastaloj situaciji. Zato je neophodno da majka redovito kontrolira razinu šećera u svojoj krvi te da surađuje sa stručnjakom za dijabetes.

Izvor: Udruga Roda

Pripremila: Gorana VF

Izvori:

www.diabetesaustralia.com.au

http://www.kellymom.com

The Breastfeeding Answer Book; LLLI

Foto: Kzenon/Shutterstock

Tagovi: bebe, dojenja, majka

Vezano

depresija kod tinejdžera

ISPADANJE KOSE NAKON PORODA

Tijekom trudnoće žene će primjetiti pozitivne promjene na svojoj kosi. Kosa postaje jača i gušća. Nažalost, tri do devet mjeseci nakon poroda kod velike većine žena kosa krene … Više about ISPADANJE KOSE NAKON PORODA

MASAŽA BEBA I MALO VEĆIH BEBA – Čarolija dodira

Osjet dodira je jedan od načina kako beba nakon rođenja upoznaje svijet i ljude oko sebe. Dodir je od rođenja važno osjetilo i emocionalno iskustvo. To je vrlo intiman i intenzivan … Više about MASAŽA BEBA I MALO VEĆIH BEBA – Čarolija dodira

Društva „Naša djeca“ pružaju psihosocijalnu podršku djeci Banovine nakon razornog potresa

Zagreb, 12. siječnja 2021. - Na inicijativu Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske i u koordinaciji Društva “Naša djeca” Zabok za djecu i roditelje iz mjesta pogođenih potresom, a … Više about Društva „Naša djeca“ pružaju psihosocijalnu podršku djeci Banovine nakon razornog potresa

Primarni stupac

Prelistajte novi broj časopisa Osmijeh

Zadnje objave

beba jede

DOHRANA VAŠIH MALIŠANA kreativan izazov za cijelu obitelj

Trudnoća, dojenje, kolike, skokovi u razvoju, muke po zubima…. Taman kada ste mislili … [više] about DOHRANA VAŠIH MALIŠANA kreativan izazov za cijelu obitelj

Niste još napisali pismo Djedici, nema problema!

… [više] about Niste još napisali pismo Djedici, nema problema!

“Zdrava mama, sretna beba”: Sudjelujte na besplatnoj edukaciji za trudnice i dojilje

Ne postoji veza toliko snažna na ovome svijetu, ni ljubav toliko velika, od one između … [više] about “Zdrava mama, sretna beba”: Sudjelujte na besplatnoj edukaciji za trudnice i dojilje

ONLINE edukacija – Zdrava mama, sretna beba!

… [više] about ONLINE edukacija – Zdrava mama, sretna beba!


O nama | Kontakt | Marketing | Uvjeti korištenja


Copyright © 2007.–2021. Populus duo d.o.o. Sva prava pridržana.