Treći tjedan možda je i najzanimljiviji budući da u tom trenutku dolazi do začeća. Tijekom ove faze brojne žene još uvijek nisu sigurne da su trudne, ali zato tijelo počinje pokazivati određene promjene kojih postanete svjesni malo kasnije. U tom trenutku jajašce koje se uspjelo oploditi prolazi kroz proces diobe. Prvo dolazi do podjele na dvije, zatim četiri, osam jajnih stanica i dalje.
Prilikom podjele jajašce prolazi kroz jajovod i započinje svoj put prema maternici. Važan je trenutak kada napokon dođe do maternice jer skupina stanica tada već poprima izgled grozda poznatiji i kao morula. Kada se jajašce napokon uspije ugnjezditi njegova veličina je od 0,1 do 0,2 milimetra.
U oplođenom jajšcu spajaju se kromosomi oba roditelja koji potom oblikuju embrijo. Spol embrija određen je odmah nakon oplodnje. Svaki od roditelja sudjeluje s 23 kromosoma od čega je jedan spolni.
Ako niste znali, curica će imati dva xx kromosoma dok će dečko imati jedan kromosom x i jedan y kromosom. Ljudski embrij u pravilu ima 46 kromosoma, ako je razvoj pravilan i ako tijekom začeća nije došlo do nepravilnosti.
Dok se sve ovo događa vaše tijelo proizvodi veću količinu hormona kao što je estrogen, progesteron i humani horionski gonadotropin. Upravo su oni zaslužni za prve znakove po kojima skoro svaka žena može zaključiti kako je došlo do trudnoće.
Sada nam je poznato što se događa s embrijem, no što se događa sa ženom. Na temelju dosadašnjih znanstvenih studija moglo se zaključiti kako je velik broj žena u trenutku kada je došlo do usađivanja embrija u maternicu imalo lagano vaginalno krvarenje. To je sasvim normalna pojava.
Svaku ženu na početku trudnoće čeka utvrđivanje krvne grupe i RH-faktora te Coombsov test koji ukazuje na prisutnost antitijela koja se mogu stvoriti protiv crvenih krvnih zrnaca. Hemogramom se određuje broj crvenih i bijelih krvnih stanica te krvnih pločica.
Autor: S.Š. Foto: Diego Cervo/Shutterstock