Sedmi tjedan trudnoće još uvijek ulazi u period prvog tromjesečja i zbog toga ne izaziva veće simptome kod žena. To je još uvijek vrijeme kada se buduća mama prilagođava na svoje novo stanje i kada je sve više svjesna kako se unutar nje razvija novi život. U sedmom tjednu trudnoće trudnica ima potrebu više mokriti. Dolazi do povećane količine hormona HCG te povećanog protoka krvi.
Bubrezi postaju puno učinkovitiji i zbog toga se pokušavaju riješiti štetnih tvari iz organizma. Beba raste sve više, pa nije ni čudno što maternica nastavlja pritiskati mjehur, što je još jedan razlog češćeg mokrenja.
Osim mokrenja mnoge trudnice imaju problem s povraćanjem. Počinje se javljati prevelika osjetljivost na mirise, osjećaj umora te razdražljivosti, a postaju sve više osjetljive.
Svim trudnicama koje imaju problem s povraćanjem, bilo bi najbolje da u trenutku kada osjete poriv nagnu se prema naprijed, glavu tada treba odmarati među koljenima.
Kod sprječavanja jutarnjih mučnina žene mogu posegnuti i za čudotvornim lijekom od kamilice. Dovoljno je samo skuhati čaj od kamilice ili mente. Vodite računa da ste uzeli pravi čaj u listićima, koji obavezno prije konzumiranja morate procijediti.
Vaša bebica se nastavlja dalje razvijati. Tijekom sedmog tjedna trudnoće nastaju morfološke promjene, gdje dominira rast glave. S obje strane glave počinju se oblikovati optički mjehurići iz kojih će se razviti oči bebe.
Na površini embrija počinju se razvijati sićušne ruke i noge. Embrij se nalazi unutar embrionalne vrećice i okružen je s dvije zaštitne membrane. Beba je dugačka oko 13 mm i teška oko 0,8 g.
Bez obzira o kojoj se fazi trudnoće radilo svaka žena bi morala pripaziti na to kakav način života vodi. Životne navike se moraju uravnotežiti i obogatiti namirnicama koje obiluju vitaminima. Bilo bi dobro na neko vrijeme izbacitit svau hranu koja obiluje lošim masnoćama.
Autor: S.Š. Foto: Piotr Marcinski/Shutterstock