Piše: Martina Gilja, nutricionist, dipl. ing. preh. tehn.
Tijekom zime i zimskih mjeseci dostupno nam je manje hrane u svježem obliku i žarkim bojana. Vrtovi naših djedova i baka su u mirovanju, a tržnice nam nude jednolične zimske namirnice, a svi mi želimo svojim obiteljima, ponajviše djeci, ponuditi kvalitetnu i zdravu hranu bogatu svim nutrijentima potrebnima za pravilan rast i razvoj. Tijekom zimskih mjeseci naše je tijelo podložnije raznim virusima i bakterijama. Više se vremena provodi u zatvorenim i grijanim prostorima, osobito kod djece koja cijeli dan borave u vrtićkom kolektivu izložena virusima i bakterijama ostalih članova kolektiva. Svakako je preporuka struke raditi na pojačavanju imuniteta i provoditi što više vremena na svježem zraku u šetnji prirodom i igri. Kako biste tijekom zimskih mjeseci konzumirali što ukusnije, kvalitetnije i raznolikije obroke donosimo vam nekoliko namirnica koje savjetujemo da svakako uvrstite u svoju i djetetovu prehranu.
Zimsko obilje zdravlja
Na prvo mjesto stavljamo citruse čije vrijeme sada dolazi. Ukusni i prepuni vitaminom C za kojeg se smatra da je vodeći vitamin u službi imuniteta, ovi veseli plodovi neka se svakodnevno nađu na vašem stolu. Pored vitamina C, citrusi obiluju vitaminom A i vitaminama B skupine, mnogobrojnim antioksidansima te mineralima, kao i dijetalnim vlaknima koja povoljno djeluju na probavu. Možete ih konzumirati u svježem obliku kao užinu, prirodnom soku uz doručak i kao dodatak uz pahuljice ili kaše. Na koji god način uvrstite citruse u svakodnevnu prehranu biti će to odličan odabir i prava mala vitaminsko nutritivna bomba.
Zeleno lisnato povrće, kao primjerice poriluk, kelj, špinat, blitva, radić i matovilac, obiluje vitaminima, mineralima kao i prehrambenim vlaknima. Sadrži mnogobrojne antioksidativne tvari koje čuvaju naše tijelo od bolesti, štetnih utjecaja iz okoline, te štite naše stanice od oksidativnog stresa. U najvećoj mjeri sadrže klorofil, zeleni pigment koji povoljno djeluje na imunitet, probavu i štiti organizam od štetnih tvari. Zeleno lisnato povrće je bogato vitaminima B skupine, mineralima kalijem, kalcijem, fosforom, dijetalnim vlaknima, te flavonoidima. Možete ga servirati svježe u raznim salatama, smoothijima i sokovima, ali i kuhano ili pirjano u toplim varivima koja će biti odličan izbor u hladne zimske mjesece.
Bundeve su prava zimska hrana. U današnje vrijeme, dostupno je jako puno vrsta i oblika. Ispecite bundevu na malo maslaca u pećnici, dodajte malo soli i muškatnog oraščića i vaše dijete će uživati u slatkom međuobroku ili večeri. Bundeve obiluju vitaminom A i karotenoidima, izvrsnim podizačima imuniteta koji nam je jako važan u nadolazeće zimske dane. Obiluju vitaminima B skupine, vitaminom C i E, mineralima i željezom. Također su bogate kalijem, kalcijem i fosforom. Uz tostirane bučine sjemenke i kvalitetno bučino ulje iskoristite sve njezine blagodati i uživajte u ovoj odličnoj namirnici.
Korjenasto povrće, u koje nam spada mrkva, celer, peršin i cikla, ima malu kalorijsku, a veliku nutritivnu vrijednost. Obiluju vitaminima i to ponajviše vitaminima B kompleksa, mineralima, prehrambenim vlaknima, antioksidansima. Ne sadrže puno masnoća, ali sadrže kvalitetne ugljikohidrate. Uvelike pomažu zdravlju, posebice imunitetu, poboljšavaju metabolizam, povoljno djeluju na probavu i djeluju protuupalno. U svježem obliku iskoristite ove plodove za jutarnji sok ili smoothie. Pomiješajte mrkvu, ciklu i jabuku, dodajte malo meda i ponudite vašim najmlađima veseli sok prepun vitamina, minerala i kvalitetnih sastojaka.
Nema kuhinje na čijim se stolovima tijekom sljedećih nekoliko mjeseci neće naći kupus na razne načine. Bilo mladi na salatu u kombinaciji s ribanom mrkvom, bilo na varivo ili samo dinstano kao prilog ili ukiseljen u sarmi. Kako god ga konzumirali, kupus je namirnica koja bi se svakodnevno trebala konzumirati u zimskim mjesecima. Obiluje vitaminom C, po istraživanjima na 100 g sadrži 42 g ovog važnog vitamina. Sadrži vitamine B skupine, vitamin A, te mnoge minerale. Uvrstite ovu kvalitetnu i ukusnu namirnicu u prehranu vaših mališana od samih početaka dohrane kako bi u što većoj mjeri iskoristili njegove blagodati.
Šipak je sve više zastupljen u našoj svakodnevnoj prehrani. Osim izgledom, šipak obara okusom i sastavom. Djeca ga rado jedu zbog svog slatko kiselog okusa, a sjemenke su zanimljive kao mali crveni bombončići. Kombinacije su mnogobrojne: samostalno, u voćnoj salati, smoothiju, jogurtu, grizu ili zobenoj kaši. Vitamin C, folna kiselina, vitamin A, mineral kalij, mnogi polifenoli u službi antioksidansa, nizak glikemijski indeks, mala kalorijska vrijednost, ljekovito djelovanje, sve su to razlozi da ukoliko još niste obavezno uvrstite ovaj nutritivno kvalitetan plod u svoju prehranu.
Pokušajte birati nutritivno kvalitetnu hranu, punu vitamina i minerala kao potporu imunitetu. Kvalitetne ugljikohidrate za dobar rad probavnog sustava i energiju, kvalitetne nerafinirane masnoće za dobar rad mozga i krvožilnog sustava i proteine za rast i razvoj tkiva, mišića i cjelokupnog organizma. Izbjegavajte industrijski prerađenu hranu prepunu aditiva, konzervansa i dodanih šećera. To nije hrana koja će povoljno djelovati na naše tijelo, a dugoročno konzumacija ovakve hrane može dovesti do raznih intolerancija, alergija i smetnji za organizam. Umjesto slatkiša, ponudite djeci plodove sušenog voća i orašaste plodove. Iskoristite blagodati oraha, badema i lješnjaka. Krećite se i šetajte svakodnevno sa svojim najmlađima povoljno će djelovati na imunitet i raspoloženje, a potaknut ćete krvotok i probavu.