Tjelesni odgoj smatra se općim odgojem i prvim korakom prema općem sustavu tjelesnog odgoja. Smatra se bitnim za vrijeme predškolskog doba. Dijete te dobi veći dio svog vremena provodi u pokretu, a to se smatra bitnim za rast i razvoj.
U toj dobi dolazi do razvoja koštano-vezivnog i živčano-mišićnog sustava. U toj dobi dijete se uči prvim koracima, trčanju, skakanju i svim drugim aktivnostima. Kretanje kao takvo dosta utječe na ubrzani rad organa usmjerenih prema disanju. Pokreti isto tako doprinose razvoju središnjeg živčanog sustava.
Briga za zdravlje djece i njihov normalan tjelesni razvoj je važna zadaća tijekom odgoja djeteta predškolske dobi. Veoma je važno na vrijeme uključiti potreban tjelesni odgoj. Prirodne potrebe djeteta za kretanjem treba ispuniti te isto tako i upravljati.
Odgojni rad orijentira se prema nekoliko dobnih skupina:
- mlađa, koja obuhvaća djecu od 3 do 4 godine,
- srednja, koja obuhvaća djecu od 4 do 5 godina i
- starija, onu od 5 do 7 godina.
Tjelesni odgoj predškolskog djeteta usmjeren je prema razvijanju sposobnosti da se obrani od štetnih vanjskih utjecaja. Za to je prije svega potrebno nekoliko preduvjeta kao što je pravilna prehrana, pravilan raspored vremena te osigurani higijenski uvjeti i navike.
Mladom organizmu također su potrebna i malo aktivniji elementi tjelesne kulture kao što je sunce, zrak, voda i tjelovježba koja se u predškolskoj dobi izvodi u obliku pokretnih igara, sat tjelesnog vježbanja, jutarnja gimnastika, šetnje.
Danas se tjelesni odgoj djeteta treba provoditi na znanstvenoj osnovi. Dobrim poznavanjem građe i rada pojedinih organa djeteta i proučavanjem specifičnih osobina njegove psihe odgojitelji će moći primijeniti valjane metode te unaprijediti tjelesni odgoj djece predškolske dobi.
Da bi rad na tjelesnom razvoju djeteta bio koristan, potrebno je odabrati najprikladnije vježbe koje se odabiru prema:
a) psihofizičkom razvoju djece,
b) prema karakteristikama grupe,
c) prema spremnosti grupe i
d) prema stanju dječjeg zdravlja.
Tjelesno vježbanje svestrano razvija dijete, ali samo onda ako su svi njegovi sastavni dijelovi ravnomjerno zastupani, a to su:
a) vježbe pomoću kojih se razvija discipliniranost i organizirano kretanje kolektiva,
b) vježbe koje jačaju velike mišićne skupine,
c) vježbe kojima se razvijaju prirodni oblici kretanja.
Autor: S.Š. Foto: Glenda M. Powers/Shutterstock