U današnje vrijeme, kada govorimo o prehrani, mnogo se pažnje pridaje superhrani, odnosno super zdravim namirnicama koje imaju mnoge pozitivne učinke na naš organizam. Međutim, utječu li jednako dobro na dječji organizam i da li ih je potrebno uvoditi i u dječju prehranu?
U mnoštvu informacija i novijih znanstvenih istraživanja postoje mnogi pojmovi vezani uz hranu i zdravu prehranu. Svakim danom istražuju se mnogobrojne namirnice i njihov sastav te kakav točno utjecaj imaju na naš organizam i cjelokupno zdravlje.
Jedan od novijih pojmova je svakako superfoods ili superhrana. Ne postoji službena znanstvena definicija za superhranu, međutim dokazano je kako se pod tim pojmom nalazi skupina namirnica koja sadrži mnoštvo fitonutrijenata. Vrlo visok nivo ovih komponenti ima pozitivan utjecaj na naše zdravlje, te konzumacijom superhrane smanjujemo rizik raznih zdravstvenih tegoba, bolesti i općenito lošeg stanja našeg organizma.
Fitonutrijenti su aktivni spojevi u biljakama koji pripadaju skupini antioksidansa. Poznato je kako su antioksidansi vrlo važni spojevi koji u našem organizmu igraju značajnu ulogu u prevenciji raznih bolesti. Antioksidansi su, također, glavni borci protiv slobodnih radikala koji nastaju konzumacijom loše i nezdrave hrane, utjecajima iz okoline, pušenjem ili konzumacijom lijekova.
Najbolji izvor antioksidansa je hrana žarke boje, zasigurno djeci najomiljenije voće i povrće. Prema nekim istraživanjima svako treće dijete mlađe od deset godina svakondnevno jede nezdravu brzu hranu i tako 40 posto dnevnih kalorija dobiva iz brzih šećera, loših ugljikohidrata i nekvalitetnih masnoća. Djeci je potrebno osigurati mnoštvo vitamina, minerala, kvalitetnih masnoća, cjelovitih ugljikohidrata i proteina za normalna rast i razvoj cjelokupnog organizma.
U ovom tekstu vam donosimo nekoliko primjera superhrane za koju se preporuča uvrstiti u prehanu djece od malih nogu. Svaka hrana koja je na vašem jelovniku prisutna od samih početaka prehrane zasigurno će biti prihvaćena kod djece kao nešto normalno. Upravo o nama roditeljima ovise prehrambene navike naše djece, budući smo mi ti koji odlučujemo kakva hrana će se naći na našim stolovima i od malena stvaramo dječje prehrambene navike. Ukoliko ćemo djeci nuditi brzu hranu, industrijske prerađevine, slatkiše, hranu bogatu rafiniranim šećerima i nekvalitetnim masnoćama, normalno je da će naša djeca takvu hranu i jesti. Samim time njihovi okusni pupoljci naučiti će jedino takvu hranu i prihvaćati te će dijete odbijati svaki oblik zdrave hrane, pa čak i na pogled. Ukoliko u dječju prehranu od najranije dobi uvrstimo svježe voće i povrće, kvalitetne masnoće, meso, iznutrice, jaja, cjelovite ugljikohidate, mahunarke i probiotike djeca će ih lakše prihvatiti te od malena konzumirati kvalitetnu i ukusnu prehranu. Zdrave navike koje ćemo nositi tijekom cijelog života usvajaju se od najranije dobi!
Lista superhrane je duga i svakim se danom nadopunjuje od kokosov ulja, acai bobica, guarane, maca praha, preko kakao zrna do svima nam dobro poznatih chia sjemenki. S uvođenjem nekih namirnica u prehranu vaših mališana ćete pričekati, ali to ne znači da ih ne možete uvrstiti u svoju svakodnevnu prehranu i pružiti svom organizmu mnoge dobrobiti koje one u sebi sadrže.
Maca prah je primjerice snažan antioksidans i odlična namirnica za detoksikaciju organizma odraslih osoba. Umutite pola žličice u čaši vode i popijte natašte ukoliko trebate dodatnu energiju za dobar početak dana.
Prve u nizu i u zadnje vrijeme nezaobilazne chia sjemenke bogate su omega-3 masnim kiselinama, vlaknima i proteinima. Obiluju antioksidansima i mineralima i svojim sastavom su odličan izvor nutritivnih vrijednosti. Odlične su za probavu, izgrađuju mišiće, snižavaju kolesterol te smanjuju rizik od srčanih oboljenja. Primjenjive su u mnogim jelima, možete ih kombinirati sa mlijekom ili jogurtom i sezonskim voćem za doručak, umješati u smoothie ili sameljene koristit u pripremi kruha ili kolača kao zamjena za jaje ili brašno.
Kokosovo ulje kao superhrana obiluje laurinskom kiselinom, zasićenom masnoćom koja je u velikoj koncentaciji prisutna još samo u mlijeku majke. Laurinska kiselina ima antivirusno, antimikrobno i antibakterijsko djelovanje i tako štiti naše tijelo od raznih infekcija i bolesti. Kokosovo ulje je lako probavljivo zbog kratkih lanaca masnih kiselina od kojih se sastoji te samim time ne opterećuje probavu nego ju potpomaže. Povoljno djeluje na imunitet a ima i vrlo široku primjenu u svakodnevnoj prehrani. Može se koristiti za pripremu jela, kruha, kolača, a može se koristiti i u salatama, žitaricama te voćnim i povrtnim sokovima.
Goji bobice i sirovi kakao u dječjoj prehrani
Mnogo je namirnica koje možemo svrstati pod nazivnik superhrana. U današnjem broju predstaviti ćemo vam Goji bobice i sirovi kakao, a za vas smo pripremili i recept za ukusan i zdrav chia puding.
Goji bobice – u nekim istraživanjima nazivaju se još i crveni dijamant. Bogate su beta-karotenom i crvenim pigmentom koji je vrlo snažan antiksidans. Istraživanja pokazuju da su izuzetno dobre za vid, povoljno djeluju na imunitet. Sadrže spojeve koji imaju ulogu u zaštiti jetre, imaju protuupalna svojstva te djeluju antibakterijski. Obiluju C vitaminom te imaju i nizak glikemijski indeks što je vrlo važno kod regulacije šećera u krvi. U svoj jutarnji smoothie sa voćem i povrćem umješajte šaku goji bobica i poslužite sa mlijekom i malo meda. Zasigurno mu neće moći odoliti ni mali ni veliki.
Sirovi kakao sadrži mnoštvo flavonoida, kvalitetnih spojeva za koje znanstvena istraživanja dokazuju pozitivan utjecaj na zdravlje organizma. Flavonoidi čuvaju srce i krvne žile te štite naš organizam od slobodnih radikala. Prema izvorima smatra se da kakao sadrži više od tri stotine spojeva koji povoljno djeluju na ljudski organizam. Kakao je bogat vitaminima i mineralima, posebnice magnezijem i željezom i vitaminima B skupine. U svakodnevnoj prehrani ga možemo koristiti u pripremi slastica, a svojim mališanima ga uključite u prehanu kroz jutarnju zobenu kašu, voćni smoothie ili zdrave palačinke. Ukoliko vaše dijete voli popiti topli kakao, napravite mu zdraviju opciju tako da umiješate sirovi kakao, med i toplo mlijeko. Dobiti ćete zdrav i hranjiv napitak koji će vaše dijete obožavati.
Mnoge su namirnice još na listi superhrane od maca praha, konopljinih sjemenki, camu camu voća, acai bobica, guarane, rabarbare te se lista svakih danom nadopunjuje. Postepeno, ovisno o dobi, prehrambenim navikama i afinitetima vašeg djeteta uvrštavati ćete pojedine nove namirnice u njihovu svakodenvnu prehranu. Za kraj, donosimo vam slatki recept za chia puding koji će zasigurno razveseliti i velike i male.
CHIA PUDING ZA VESELO JUTRO
3 žlice chia sjemenki umješajte u šalicu mlijeka po izboru (kravlje, bademovo, zobeno, kokosovo), dodajte vanilije i cimeta.
Ostavite par sati ili najbolje preko noći da chia sjemenke nabubre.
Umješajte šaku voća po izboru, dodajte žličicu meda.
Posipajte sa žličicom kakaa u prahu ili narežite malo suhog voća po izboru (brusnice, banane, ananas).
Dobar tek!
Piše: Martina Gilja, nutricionist