Strah od stranaca ili ksenofobija kao jedna od fobija koja se kod odraslih ljudi javlja iz više razloga.
Kod odraslih je to strah prema nečem nepoznatom, prema ljudima koje ne poznajemo koji su drugačiji od nas i onog što mi radimo.
Obično ksenofobija zna rezultirat povlačenjem u sebe, izazivanjem straha, a zna isto tako rezultirati agresivnim ponašanjem kao što je slučaj sa šovinizmom kao agresivnim oblikom nacionalizma koji iskazuje ksenofobiju.
Strah od stranaca kod odraslih i kod djece manifestira se na različite načine i ne predstavlja podjednaki intezitet osjećaja.
Rekli smo da je kod odraslih to zapravo jedna vrsta poremećaja koja čovjeka u mnogome ograničava. Međutim kod djece se radi o nečem sasvim drugom.
Mnogi stručnjaci tvrde da je kod djece strah od stranaca zapravo posljedica međuljudskih odnosa. Želi se reći kako djeca koja su više vezana uz svoje roditelje pokazuju strah prema novim ljudima pa čak i rođacima koje dugo nisu vidjeli, ali ne zbog toga što ih ne vole nego zato što se uz roditelje osjećaju puno sigurnije. Taj strah se zapravo smatra normalnim. U tom slučaju roditelji trebaju poštivati djetetove strahove, pomoći mu u tome i ne forsirati, znači dozvoliti djetetu da postepeno radi na rješavanju onog što ga muči. Bitno je i to se cijelo vrijeme naglašava, da ne požurujete svoje dijete.
U cijelom procesu je bitno shvatiti zašto se dijete tako osjeća i bit svjestan strahova koje dijete prolazi kroz periode odrastanja.
Sva ta pravila je itekako bitno ispoštovati kako se neznatan strah u djetinjstvu kasnije nebi razvio u ozbiljniji poremećaj.
Foto: Stanislav Fridkin/Shutterstock