Vjerujemo kako nema većeg osjećaja besmopomoćnosti kada vaše dijete neutješno plače, a vi mu taj tren ne možete pomoći. To zasigurno zna dovesti do ruba očaja, no opet treba znati kako postoji nekoliko tipova plača koje dijete može proizvesti.
Tu je potrebno znati da visok i intenzivan plač skoro uvijek znači alarmantno stanje koje vam vaša beba pokušava signalizirati. U tom slučaju pokušajte osluhnuti i vidjeti da li je riječ samo o gladi, ili nečem malo ozbiljnijem.
Kada već pričamo o malo ozbiljnijim situacijama tada nikako ne smijemo izostaviti refluks. Ako ste se pitali što to znači, možemo vam dati kratko objašnjenje stanja koje se može javiti kod male djece. Dakle refluks se zapravo odnosi na pojavu koja se događa na potezu želudac – jednjak.
Mišić koji se nalazi na vrhu želudca kod djece nije dovoljno razvijen, stoga se može dogoditi da hrana koju dijete unese ne ostane u želudcu nego kreće nazad prema jednjaku. Vjerujemo da se ne radi o nimalo ugodnom osjećaju.
Bebe koje imaju refluks vraćaju napola probavljenu hranu zajedno sa želučanom kiselinom. Ta reakcija izaziva bol i zato ne čudi što beba plače svaki put nakon obroka. Kako bi bili sigurni da se radi o refluksu tu su neki od simptoma.
Dakle to može biti razdražljivost, krvava stolica, već spomenuto povraćanje nakon obroka, loše spavanje, gušenje tijekom jela. Bitno je spomenuti kako se povraćanje javlja barem sat vremena nakon što je beba jela.
Mnogi roditelji su znali postaviti pitanja vezana uz hranjenje. Da li nastaviti sa dojenjem kada beba ima refluks? Odgovor na ovo pitanje možete dobiti odmah. Svakako treba nastaviti sa dojenjem.
Naime poznato je kako se majčino mlijeko najviše preporuča kada dijete ima spomenut problem. Razlog leži u činjenici što u majčinom mlijeku nema alergena, lakše se probavlja i manje je vjerojatno da će beba povratiti mlijeko.
Autor: S.Š. Foto: Ingrid Balabanova/Shutterstock