Ima li prirodnijeg procesa za ženino tijelo od poroda i zatim dojenja svoje bebe? Kako je to neobično majka priroda organizirala? Mnoge majke se začude koliko toga njihovo tijelo već zna, jer ih je priroda sama oblikovala kako bi rodile i podigle dijete. Dojenje je sasvim prirodan proces u kojem se iz mliječnih žlijezda u grudima prvih nekoliko dana luči žućkasta tekućina naziva kolostrum i zatim se počinje proizvoditi mlijeko.
Svakako danas postoje kvalitetni nadomjestci ako majka iz nekog razloga nema mlijeka, ili pak ako majka ne želi dojiti, no majčino mlijeko je, po mišljenju pedijatra, ipak najbolji izbor. Ono sadrži mnoštvo sastojaka koji će pomoći bebinom tijelu da se prilagodi novom svijetu u kojem se zateklo.
Iako većina nadomjestaka u mlijeku sadrži ispravne omjere tvari koje su potrebne bebi da bi se normalno razvijala, ipak beba lakše prima sve ove sastojke iz majčina mlijeka. Jedini nadomjestak koji je eventualno nužan ako se bebu doji mogle bi biti kapi vitamina D iako taj vitamin stvara bebina koža već i nakon kratkog boravka na suncu.
No što to sve možemo naći u majčinom mlijeku? Tu se nalaze B limfociti, koji su koristi u izgradnji imunološkog sustava kojim se tijelo bori protiv infekcija. Makrofagi služe poticanju imunološkog sustava na rad i ubijaju imkrobe u probavnom traktu jednako kao i neutrofili.
T limfociti ubijaju stanice koje su već postale podložne nekoj infekciji s kojom se beba po prvi puta susreće. Bifidus faktor, koji vam možda zvuči poznato s jogurta, ima funkciju da pomaže rastu korisnih bakterija u probavnom sustavu. Gama interferon i fibronektin imaju funkciju jačanja imunološkog sustava kako bi se učinkovito mogao boriti protiv mikroba.
Funkcija mucina je da spriječi viruse i bakterije koji napadaju sluznice membrana dok lysozime ubija opasne bakterije. U mlijeku se još nalaze i razni hormoni i faktori rasta koji će pomoći bebi u dozrijevanju i pripremiti njen obrambeni sustav i probavni trakt na sve ono s čime će se suočiti u svijetu.
Autor:L.K. Foto: Dhoxax/Shutterstock