Na dojenje se jako dugo vremena gledalo samo kao na način kako da dijete dođe do mlijeka. No s vremenom se mišljenje polako počelo mijenjati i to prije svega zahvaljujući velikom broju stručnjaka, koji su nakon niza istraživanja došli do zaista zanimljivog zaključka.
Pokazalo se kako dojenjem majka i dijete ostvaruju posebnu vezu koja daleko nadmašuje ono tjelesno. To je jedan od razloga zašto se tvrdi da je dojenje bitno kako za majku tako i za dijete. Budući da se radi o procesu koji postoji već duži niz godina, tako postoje i mnoge teze koje se nadovezuju na teorije kako poboljšati dojenje.
Dakle dojenje je jedan od načina komunikacije majke i djeteta gdje se zadovoljavaju različiti refleksi poput sisanja, a budući da se radi o posebnom osjećaju, smatra se kako bi se majke trebale jednostavno opustiti i uživati sa svojim djetetom.
Međutim kako sve ostalo u životu tako i dojenje ponekad može značiti i određene poteškoće. Pritom mislimo na nedovoljnu količinu mlijeka, odnosno strah mnogih majki da nemaju dovoljno mlijeka. Ono što treba istaknuti da se količina mlijeka ne poklapa uvijek s potrebama djeteta.
Događa se to da je mlijeka ima ili previše ili premalo, a smatra se kako bi se njegova proizvodnja trebala uravnotežiti u nekoliko tjedana. Dosadašnja iskustva su pokazala da treba biti uporan, unatoč tome što žene smatraju da dijete ne dobiva dovoljno mlijeka.
U slučaju da žene osjete da im fali mlijeka, brojni stručnjaci misle kako ipak treba ostati uporan i pokušat ne odustati odmah od dojenja. Iznešeno je nekoliko dobrih savjeta, a jedan od njih se odnosi na činjenicu da što se više doji, više se mlijeka proizvede.
Dijete isto tako treba staviti u dobar položaj i uvijek se preporuča dojenje na obje dojke. Pored toga smatra se kako masaža dojke može doprinijeti većoj količini mlijeka koje majka potom daje svom djetetu.
Majke trebaju biti opuštene i stvarno željet dojiti. Brojna istraživanja upozorila su da sve ono što majka osjeća, prenosi se i na bebu, a što kasnije rezultira možda odbijanjem dojke, ili manjom količinom mlijeka.
Autor: S.Š. Foto: Igor Stepovik/Shutterstock