Već i vrabci na grani znaju koliko je bitno zaštiti svoje dijete na početku njegovog života i naravno kasnije. Ne nekako se ključnim periodom smatra upravo onaj dio razdoblja od djetetovog rođenja do prve godine života.
To je vrijeme kada se dijete upoznaje sa posve novim svijetom i kada nema još uvijek nema zaštitu koju imaju odrasli, a koja bi ga trebala zaštititi od svega čemu ga mi kao roditelji izlažemo. Tu dojenje zauzima ključnu poziciju i smatra se ključem uspjeha kod djetetovog zdravlja.
Kod dojenja se mogu javiti određene situacije kada nismo sigurni dobiva li naše dijete dovoljno mlijeko i situacije kada dijete jednostavno odbija sisati. Razlog može biti pojava soora ili mliječca. Što je to mliječac?
Mliječac se prije svega odnosi na upalu, odnosno infekciju koju uzrokuje mikroorganizam, gljivica poznatija kao Candida albicans. Radi se o upali usta koja inače ne predstavlja problem ako je imunitet jak, no kako velik dio beba još nema razvijen imunološki sustav ova upala može potrajati i mora se liječiti.
Želite znati kako prepoznati ovu pojavu to ćete najbolje primjetiti po bijelim mrljama na unutrašnjoj strani obraza. Možete ih primjetiti i na jeziku kao debele naslage. U tom slučaju dijete postaje razdražljivo, jer mu te naslage smetaju kod dojenje, a znaju umanjiti i apetit.
Kod zdrave novorođenčadi mliječac prolazi sam od sebe, ali smatramo kako je najbolje kontaktirati pedijatra kako bi odredio da li je potrebno liječenje. Liječenje se uglavnom preporuča zbog toga da se ne proširi na grlo te tako uzrokuje probleme sa glasnicama.
Želite li znati kako spriječiti prije nego liječiti, trebate znati kako je higijena ključ svega. Da malo pojasnimo. Majke koje doje u ovom slučaju trebaju paziti na svoje bradavice, da ih ne izlažu vlazi. Nakon svakog podoja bitno je očistiti bradavice i areole sa malo prokuhane vode.
U slučaju da dijete dobije mliječac nemojte prekidati dojenje nego se konzultirajte sa svojim liječnikom da vidite što treba dalje činiti.
Autor: S.Š. Foto: Melissa King/Shutterstock