Zašto je kompresija grudi važna? Naime radi se o postupku gdje se sve usmjerava na protok mlijeka u slučajevima kada dijete prestane sa sisanjem. Kompresija grudi stimulira refleks otpuštanja mlijeka.
Koliko je spmenuta radnja važna svjedoči i niz situacija. To su uglavnom situacije koje se odnose na uobičajene komplikacije kao što su kada dijete dobiva premalo na težini, u slučaju kolika, dugih podoja, bolnih bradavica te začepljenih kanalića.
Potrebno je znati kako kompresiju ne treba prakticirati ako je sve u redu. Tada je najbolje pustiti bebu da sama zvrši podoj, jer kada malo bolje pogledati najbolje je poslušati prirodu i instinkt s kojim smo se svi rodili.
Dakle sve dok dijete aktivno siše i guta ne morate raditi kompresiju grudi. Kada prestane aktivno sisati, a dojka mu je još u rukama, možete polako početi s kompresijama. U tom slučaju dijete je najbolje držati na jednoj ruci dok ćete drugom rukom držati ruke što dalje od bradavice. Lagano stišćite palac i prste jedne prema drugima.
Morate biti uporni, jer samo ćete tada postići pozitivan ishod, a to je da će dijete ponovno krenuti sa sisanjem. Kod svake kompresije treba malo pomaknuti ruku i ne masirati uvijek isto mjesto na dojci.
Pokazalo se da kada majke prestanu s kompresijama događa se da dijeca prestaju s aktivnim sisanjem. U slučaju da dijete nastavi s gutanjem, a vi ste prekinuli sa kompresijom najbolje je ne žuriti, nego pričekati sa novim masiranjem prije nego što dijete ponovno počne grickati bradavicu.
Kada dijete prestane sisati kompresija nema smisla. Naime u tim situacijama što dijete dulje sisa, to će se protok mlijeka smanjivati, a kompresije će sve manje biti učinkovite. Uvijek vodite računa da se nalazite u ispravnom položaju za dojenje.
Foto: Sheldunov Andrew/Shutterstock