Nažalost, psovke su danas poput poštapalica sastavni dio naše svakodnevne komunikacije. Mnogi mališani između 2 i 4 godine prvi put izgovaraju psovku bez da uopće razumiju njeno značenje. Djeca najčešće psovke preuzimaju od roditelja, bake, djedova ili drugih ukućana, od druge djece iz vrtića, s radija ili televizije.
Od kuda uopće potreba za psovanjem pokušali su razjasniti psiholozi i liječnici. Slažu se da je psovka kanal kojim se rješavamo frustracija kada smo ljuti. Iako se većina odraslih može kontrolirati postoje situacije kao kad nam se “sruši” računalo, u prometu ili kod propuštenog jedanaesterca kada jednostavno izgubimo kontrolu. Upravo u tim situacijama djeca kopiraju naš govor, ubacujući u svoj rječnik psovke koje su čuli.
No kako reagirati najčešća je dvojba roditelja. Najlošija odluka je smijeh no bilo kakva izražena pažnja poput kritike, tuge ili napuštanja prostorije navode dijete da nastavi u istom tonu.
Najbolji rezultat postiže se ignoriranjem psovki ili objašnjenjem mirnim tonom, kako to nije primjereno da ono izgovara te ga istovremeno naučiti kako da se nosi s ljutnjom i frustracijama.
Nije pametno kažnjavati ih niti im braniti uporabu tih riječi da im po principu “zabranjenog voća” one ne bi postale upravo najdraže. Također, vrlo je važno da ste i sami dobar primjer kako vam ne bi cijela teorija “pala u vodu”.
Ako po vašem mišljenju dijete ipak pretjeruje, jasno mu dajte to znanja da to više ne želite čuti. Objasnite mu da u vašem društvu ne smije koristiti neprilične riječi i da mora poštovati to pravilo, a ako i taj razgovor bude bez efekta, odredite kut u stanu za neprilične riječi i pošaljite ga tamo svaki put kada ih bude upotrebljavao.
Najčešće djeca psovkama testiraju granice i zato su važan dio odrastanja. Dokle god se svode na rijetku upotrebu, najbolje je ništa ne reći a samo jako malenoj djeci možemo oprostiti izraze poput: “Bako, ti smrdiš!”.
Važno je djetetu objasniti kako psovkama može uvrijediti ljude kojima je upućuje te kako svi ljudi, voljeli ih mi više ili manje, zaslužuju da ih se poštuje.
Djeci je važno obogaćivati rječnik svakodnevno, ali definitivno ne psovkama. Potičite ga da vam se obrati svaki puta kada ne zna značenje neke riječi i svakodnevno ga naučite neku novu “pristojnu” riječ.
Autor: D.K. Foto: AJP/Shutterstock