Često čujemo da nam je za dobro raspoloženje i odmor dovoljno osam sati sna dnevno. Međutim, Nacionalni institut za starenje u SAD-u je putem istraživanja raznih dobnih skupina, došao do zaključka da sati koje su nam potrebni za dobar san ovise o našim godinama.
Dok zdravstvene organizacije kroz medije upozoravaju da nam je za zdravi život potrebno dovoljno sna, nejasno je što točno fraza «dovoljno sna» znači.
Poznato nam je iz iskustva da nas premalo sna «košta» – manje smo produktivni, smanjena nam je sposobnost pamćenja i koncentracije. Znanstvenici upozoravaju da manjak sna može ugroziti naše zdravlje, ali i da smo nedostatkom sna opasni za okolinu.
Premalo sna može dovesti do:
1. Povećanja mogućnosti nesreće u prometu
2. Vjerojatnosti da će vam se povećati težina
3. Povećane mogućnosti dobivanja dijabetesa i srčanih problema
4. Povećane mogućnost depresivnog stanja i zlouporabe droge
5. Smanjene mogućnost reakcije i pamćenja novih podataka
Znanstvenici Nacionalnog institutu za starenje su svoje spoznaje o «dovoljno sna po dobnim skupinama» opisali na slučaju jedne obitelji.
Peteročlana obitelj koja se sastoji od majke kućanice, oca poduzetnika, predškolskog četverogodišnjeg sina, kćeri tinejdžerice i njihova djeda u mirovini, nikako nije u bila u mogućnosti uskladiti svoje navike spavanja.
Kćer tinejdžerica je puna energije u večernjim satima. Kad bi je majka tjerala u krevet na spavanje u 22 sata, ona bi rekla da još nije umorna. No, kad bi sat zazvonio u pola sedam ujutro, bila je umorna, a u školi nije bila koncentrirana.
Znanstvenici su zaključili da u njezinim navikama spavanja veliku ulogu igraju njezine godine. Kao tinejdžerici, dnevni ritam ustrojen joj je na način da može ostati budna duže u noć, ali i spavati duže u jutro. K tome, adolescentima treba sna više nego odraslima – najmanje devet sati.
Predškolski četverogodišnji sin stalno je pospan jer u prosjeku spava kao i ostatak obitelji – oko sedam sati, dok je za njegovu dob neophodno između 11 i 12 sati sna.
Njihov 70-godišnji djed spava mnogo više, ali vrlo malo vremena provodi u dubokom snu. Usto, njegove potrebe za snom su u porastu s njegovim godinama.
Majka, zbog dnevnih rutina vezanih uz posao u firmi, kućanske poslove i brigu o obitelji također premalo spava. Na kraju dana je iscrpljena, a ujutro se budi rano kako bi zadovoljila potrebe svoje peteročlane obitelji.
Otac poduzetnik također zbog zahtjevnog posla ustaje rano, a liježe kasno navečer te tako ni njegove potrebe za snom nisu u potpunosti udovoljene. Osim toga, zbog brige oko posla i obitelji često pati od nesanice. Kako su oboje u istoj dobnoj skupini potrebno im je 7 do 9 sati sna dnevno.
Nedovoljna sna kod svih njih počele su izazivati nezadovoljstvo i čangrizavost.
San nije samo predah od naših dnevnih rutina, potreban nam je za zdravlje, mentalne i emocionalne funkcije.
Sljedeće preporuke mogu vam pomoći da se naspavate i «uberete plodove» dobrog sna.
- Izbjegavajte stimulanse i alkohol: mogućnost spavanja se više odnosi na nešto što činite nego na nešto što ne činite. Prije spavanja biste trebali izbjegavati alkohol, teška jela, kofein i nikotin.
- Ne idite spavati gladni! Vrijeme prije sna nije vrijeme za konzumiranje obilnih obroka, ali trebali biste pojesti nešto lagano ili popiti toplo mlijeko.
- Pokušajte otkloniti svoje brige, ne mislite na probleme – stres vas samo drži budnima.
- Idite spavati u isto vrijeme, neka vam to bude rutina kako bi vaše tijelo znalo kada je vrijeme za san.
- Spavajte na udobnom krevetu, neka vam u sobi bude tišina. Pokušajte ne raditi u sobi, neka vas ona asocira na san.
- Opustite mišiće. Nije preporučeno raditi teške vježbe prija sna, ali možete napraviti nekoliko laganih vježbi za rastezanje.
- Pokušajte čitati uz prigušeno svjetlo.
- Okupajte se u toploj mirisnoj kupki.
- Prije spavanja, u krevetu ne biste trebali gledati televiziju
Podjela sati sna po dobnim skupinama prikazuje prosječnu potrebu za snom. No, kao i sve ostale karakteristike ta je potreba individualna. Količina sna koja nam je potrebna kako bismo što bolje funkcionirali varira od osobe do osobe. Dok je nekima dovoljno sedam sati sna, nekima će biti jedva dovoljno devet, neovisno o tome koliko imaju godina. Studija iz 2005. godine je potvrdila da potrebe za snom variraju te se provode dodatna istraživanja kako bi se utvrdio detaljniji uzorak prema kojem nekome treba više, a nekome manje sna.
Ivana Domitrović
Izvor: Zena.hr
Foto: suravid/Shutterstock