Prije ili kasnije dogodit će vam se da dijete izrazi želju da prenoći kod prijatelja tj. u obitelji koju vrlo površno poznajete. U kojoj dobi bi tako nešto trebalo dozvoliti i koje su moderne teorije o dobrobiti takvih noćnih druženja djece?
Većina roditelja složit će se da je spavanje u domu prijatelja dobar način da se dijete nauči odvojiti od poznate sredine i doma te da vidi kako žive druge obitelji. Ipak, većina će osjećati i neugodu zbog slanja djeteta u obitelj koju površno poznaju te će htjeti razgovarati s roditeljima malog prijatelja svog sina ili kćerkice.
Drugi roditelji pak nisu baš oduševljeni takvim aranžmanima, jer se dijete kući obično vraća umorno i razdražljivo te prepuno dojmova koje je ponekad teško smiriti. Dijete se najbolje može naspavati u vlastitom krevetu, te neki mame i tate ne vide benefite spavanja djece u tuđem domu.
Stručnjaci razumiju oba osjećaja kod roditelja – i neugodu i entuzijazam – te nude pomoć za obje “struje”.
Neka djeca dobivaju poziv da prespavaju kod prijatelja već u dobi od 6 ili 7 godina, ali nisu sva djeca spremna na takav poduhvat. U tom slučaju može se napraviti varijanta “polovičnog spavanja” u kojoj se djeca druže, drijemaju i igraju do 22:00 ili 23:00 sata, a potom idu svaki u svoj krevet, odnosno spavati u svoj dom.
Poanta spavanja kod prijatelja svodi se na uzbuđenje vezano uz to da djeca smiju ostati budna duže no obično, da smiju gledati film do kasno ili igrati igrice uz posudu kokica i sokiće. Samo spavanje u tuđoj kući nije toliko važna komponenta.
No, ako je dijete spremno na potpuno odvajanje od poznate okoline doma, a roditelji su uvjereni da mu se ništa neće dogoditi u domu prijatelja, dobro je pokušati ostaviti ga i da prespava. Na taj način dijete usvaja osnovna načela neovisnosti i ponekad je dobro da istupi iz udobnosti i sigurnosti doma.
Važno je od roditelja u čiji dom se dijete šalje dobiti informaciju hoće li odrasle osobe nadzirati mališane i tko će sve od druge djece biti prisutan. Važno je upoznati se i s nekim pravilima vezanim uz urednost, disciplinu, zabrane i dr. u domu u koji se dijete šalje na spavanje. Nije na odmet ići i dalje te se raspitati o dostupnosti alkohola i cigareta djeci.
Idealno bi bilo da dijete sa sobom ima mobitel kako bi moglo roditelje nekoliko puta nazvati. Iz djetetvog glasa lako se može iščitati da li se provodi kao nikad u životu i puca od sreće ili pak osjeća neugodu i radije bi bilo doma.
Izvor: www.klinfo.hr; Foto: CREATISTA/Shutterstock