Koliko ste puta mogli čuti žalosne majke kako se žale da su mlijeko izgubile zbog stresa. To može i ne mora biti točno, jer činjenica je kako mlijeko ne može samo tako nestati preko noći. Opet s druge strane dovoljno je da proživljeni šok izazove nestašicu mlijeka, odnosno njegovo potpuno nestajanje.
Prema brojnim istraživanjima pokazalo se da kada je majka pod stresom, hormon prolaktin koji je najzaslužniji za proizvodnju mlijeka, upravo u tim situacijama izlučuje najviše mlijeka. Što se zapravo događa?
U tim slučajevima dolazi do blokade hormona oksitocina čija je glavna uloga zapravo otpuštanje i dostava mlijeka bebi zbog čega dolazi i do slabijeg refleksa otpuštanja mlijeka, ili se aktivira tek nakon što beba malo dulje sisa.
Događa se upravo to da mlijeka u grudima ima, ali beba ne može do njega što rezultira djetetovim nezadovoljstvom te isfrustriranošću majke kojoj u tom trenu nikako nije jasno zašto dijete ne dobiva mlijeko. Upravo takva situacija može rezultirati postupnim prestankom dojenja.
Pokazalo se da u prvim danima nakon dojenja, dojke su uglavnom pune zbog čega oksitocin teže dolazi do mišića koji se nalazi na području mliječnih kanalića. Upravo tada majka primjećuje da su joj grudi pune, zbog čega ponekad dolazi do zastoja mlijeka. Sve to s vremenom dovodi do postupnog prestanka dojenja.
Postavlja se pitanje što je najbolje učiniti kako bi se mlijeko što lakše otpuštalo iz dojke. Svi stručnjaci složit će se u jednom. Naime svakoj ženi se preporuča opuštanje. Najbolje je oko sebe stvoriti okolinu punu podrške, s kojom ćete moći razgovarati.
Cijelo vrijeme budite u kontaktu s ljudima koji će vas ohrabrivati u vašoj odluci da nastavite dojiti i koji će vratiti vašu poljuljanu vjeru. U slučaju da vam više odgovara mir i titšina, pokušajte se sa svojim djetetom povući u neku drugu prostoriju, barem dok se u potpunosti ne uhodate u samo dojenje.
Svakako nastojte izbjeći alkohol i nikotin za koje je dokazano kako njihova prekomjerna količina može isto tako blokirati otpuštanje mlijeka. Pokušajte ne nametati svoj ritam bebi, nego ju najprije promatrajte kako bi vidjeli kada je zapravo gladna.
Autor: S.Š. Foto: SvetlanaFedoseyeva/Shutterstock