Dijete je nešto najljepše što vam se kao roditelju može dogoditi, no uz to čudo isto tako dolaze brojne odgovornosti koje kao osoba odgovorna za svoje dijete možete imati. Naime svi znamo koliko je bitno biti uključen u svaki dio djetetovog života, dok se razvija i navikava na život oko sebe.
Prihvačajući brojne izazove od djetetovog rođenja, prihvaćamo i strpljenje te prije svega upornost i razumijevanje za sve ono što se događa u tijelu tog malog bića. U to vrijeme samo razmišjamo o promjenama koje se događaju na našem djetetu.
Tu prije svega mislimo na nabore koji se javljaju na koži, mali napuhani trbuščić te naravno promjena u kilaži i visini djeteta. Činjenica je kako rastu i kako se se zapravo rastežu, postaju svakim danom sve veći.
Skokovi u razvoju djeteta ili frekventni dani dio su djetetovog razvoja, a često se događa da ih majke niti ne primjete. Naime radi se o fazama koje za neke prođu bez neke velike razlike, a možemo ih nadovezati na onaj dio djetetovog života kada krenu puzati.
Prvi skok u razvoju dolazi u onoj fazi života kada mama i beba dolaze iz bolnice. To je uglavnom period između petog i desetog dana. Vjerojatno se radi o ključnom razdoblju prilagodbe kako za majku tako i za dijete.
U to je vrijeme beba izgubila između 5 i 10 % svoje težine i normalno je da je potražnja za mlijekom sve veća. Drugi skok događa se u trećem tjednu, zatim šestom tjednu, a nastavljaju se u 3, 6 i 9 mjesecu trudnoće.
Zanimljivo je kako ti skokovi ne prestaju sa djetetovom prvom godinom života, nego se nastavljaju do puberteta. Kao što smo spomenuli na samom početku radi se o ključnim godinama kada roditelj mora posebno paziti.
U početku je ključ svega mlijeko, kasnije to postaju druge stvari popraćene brojnim promjenama koje se odvijaju kod djeteta.
Autor: S.Š. Foto: Serhiy Kobyakov/Shutterstock