Trudnoća je razdoblje kada je potrebna opreznost buduće majke, kako bi mogla roditi zdravo dijete. Ako ste nedavno saznali da ste trudni ili tek planirate zatrudnjeti, evo nekoliko savjeta kako bi vaša trudnoća prošla što mirnije i bez komplikacija…
* Izbjegavajte dodir s toksičnim tvarima i kemikalijama, kao što su: otapala, olovo i živa, insekticidi i boje. Trudnica bi svakako trebala izbjegavati mjesta gdje su friško ofarbani zidovi, namještaj i dr.
* Svakako posjetite doktora čim pomislite da ste u drugom stanju. Bitno je da ga tijekom trudnoće posjećujete redovito.
* Zapamtite da je dojenje jedno od najzdravijih načina da hranite djete. Popričajte malo s doktorom, prijateljima i obitelji, te će vam oni najbolje sugerirati koji je najbolji način da hranite dijete.
* Pušenje tijekom trudnoće je strogo zabranjeno! Trudnice koje puše mogu roditi dijete prije predviđenog termina, te je rizik javljanja spontanih pobačaja dvostruko viši u odnosu na trudnice koje ne puše. Tijekom cijelog prenatalnog razvitka, pušenje oštećuje ljudski embrij. Osim što pušenje može uzrokovati rođenje djeteta s premalom tjelesnom težinom, ono stvara i povoljne uvjete da se kod djeteta kasnije razvije alergija, neurodermititis, te astme.
* Pijte puno tekućine (najbolje voda) kako bi tijekom trudnoće vaše tijelo moglo držati korak s povećanjem krvi. Popijte barem 6-8 čaša vode, voćnog soka ili čaja svaki dan. Izbjegavajte alkohol, kavu, te gazirane i zašečerene sokove. Kako bi ste znali da pijete dovoljno tekućine vidjeti ćete po boji urina. Ako je skoro pa proziran ili je blijedo žučkast, znači da ste na dobrom putu.
* Jedite zdravo kako biste u potpunosti udovoljili svojim i djetetovim potrebama. Pokušajte svaki dan jesti sve vrste namirnica, što uključuje voće, povrće, crni kruh, žitarice, integralnu riža, krumpir, te mliječne i mesne proizvode. Dnevno bi trebali unijeti oko 2000 kalorija. Održavajte balans unosa prehrambenih proizvoda u organizam.
* Svaki dan uzimajte 400 mikrograma folne kiseline tri mjeseca prije trudnoće i tijekom prvih nekoliko mjeseci kako biste smanjili rizik da se vaše dijete rodi s oštećenjima na mozgu i kralježnici. Svaka žena koja ima namjeru zatrudnjeti, trebala uzimati vitamin folne kiseline, svaki dan. Također je važno da jedete zdravo, što bi uz već preporučenu prehranu uključivalo namirnice s prirodnim izvorom folne kiseline, a to su: sok od naranče, zeleno lisnato povrće, grah, kikiriki, brokula, šparoga, grašak i leća.
* Tijekom trudnoće svakako uzimajte oko 30 mg željeza ili one količine koju vam je pripisao doktor kako biste u kasnijoj trudnoći spriječili rizik od anemije. Ako vam ne odgovara da uzimate željezo u tabletama, onda ga možete naći u slijedećim namirnicama: jetrica, grašak, oštrige, tuna, bundeva, soja, smokva, itd.
* Gensko testiranje bi trebalo biti učinjeno na odgovarajući način. Važno je da znate povijest bolesti svoje obitelji. Ako je već netko od vaših imao problema s trudnoćom ili oštećenjima djeteta, javite svom doktoru. Također, možda ne bi bilo loše da se konzultirate sa stručnjacima za genetiku, koji će vam najbolje savjetovati oko odluke da li je poželjno da imate djecu ili ne.
* Znajte svoje granice. Obavjestite svog doktora ako patite od slijedećeg: jaki grčevi, kontrakcije u 20-minutnim intervalima, vaginalno krvarenje, vrtoglavica, skraćeni udisaj, lupanje srca, tahikardija (brzo lupanje srca), konstantna mučnina i povraćanje, problemi s hodanjem, edem (oteklina zglobova) ili ako osjećate da je vaše dijete manje aktivno.
* Ako imate dijabetes, epilepsiju ili visoki krvni tlak, vodite računa da držite pod kontrolom. Odnosno, pitajte svog doktora da li je potrebno mijenjati neke lijekove koje ste pili prije nego li ste postali trudni. Također, obavjestite svog doktora o vitaminima i biljima koje uzimate.
* Fizička aktivnost tijekom trudnoće je svakako poželjna za vas i vaše dijete. Znajte, trudnoća nije razlog za mirovanje, osim ako imate rizičnu trudnoću i preporučeno vam je mirovanje. U suprotnom, hodanje, plivanje, joga, te neke druge vježbe, najsigurniji su sportovi tijekom trudnoće. Osim što će te se fizički bolje osjećati i držati pod kontrolom tjelesnu težinu da ne pređe uvećanje od 12 kg, također ćete se i bolje osjećati sami sa sobom. Konzultirajte se s liječnikom koje su vježbe najbolje za vas.
* Bolovi u trbuhu i jutarnja mučnina su česti problemi u trudnoći. Namirnice koje ste voljeli prije nego li ste postali trudni vam mogu sad prouzrokovati osjećaj mučnine. Osjećat ćete se bolje ako jedete po 5-6 malih obroka umjesto tri velika. Osim toga možda ćete primijetiti svoje nagle promjene raspoloženja. Nemojte paničariti i misliti kako niste normalni, to je sasvim uobičajena pojava u trudnoći i zahtjeva razumijevanje okoline.
* Saune, vruće kupke i općenito ugrijane sobe su mjesta koja svakako trebate izbjegavati za vrijeme trudnoće. Osim toga pokušajte se što manje izlagati stresnim situacijama, te što više odmarati kako biste normalno funkcionirali tijekom trudnoće.
* I zadnji savjet, ali ne i najmanje važan – ODMARAJTE!