Pojam klimakterij bi se najlakše definirao kao razdoblje u životu žene u kojem se gasi reprodukcijska sposobnost (sposobnost razmnožavanja) jajnika,a kasnije i postupni prestanak izlučivanja hormona jajnika. Dužina trajanja klimakterija i intenzitet smetnji je različit i ovisi o raznim faktorima. Funkcija jajnika počinje slabiti u prosjeku iza 40.godine života a u potpunosti prestaje 6 do 8 godina poslije menopauze.
MENOPAUZA je posljednje normalno krvarenje iz maternice. Vrijeme nastupanja menopauze određuje se tek naknadno, odnosno nakon 6-12 mjeseci izostanka menstruacije. Razdoblje klimakterija ili perimenopauze zove se PREMENOPAUZA a razdoblje iza menopauze zove se POSTMENOPAUZA.
Ovu podjelu sam morao iznijeti zbog boljeg razumijevanja čitave problematike, a uz to je usko vezana pravilna terapija.
Razdoblje premenopauze odnosno nekoliko godina prije zadnje menstruacije, menopauze, karakteriziraju prvenstveno neuredna krvarenja a ponekad i takozvane vazomotorne smetnje (valunzi, noćna znojenja). Neuredna krvarenja su posljedice izostale ovulacije, dakle prestaje generativna funkcija jajnika. Znamo da bez ovulacije nema trudnoće ali i žutog tijela koje nastaje u jajniku nakon ovulacije. Ako nema žutog tijela nema ni progesterona, hormona kojeg izlućuje žuto tijelo.
Estrogeni se i dalje izlućuju, sluznica maternice se i dalje zadebljava, no ne može se pravovremeno odbaciti kao normalna menstruacija zbog nedostatka progesterona. Zbog ovog hormonskog poremećenja menstruacija izostaje, na jajniku može nastati vodena cista. Nakon nekoliko dana ili tjedana pojavljuje se patološko krvarenje koje je neuredno i dugotrajno, vrlo često jako i teško ga je zaustaviti. Ponekad je potrebna i kiretaža (“čišćenje”).
Pacijentice su s takvim smetnjama uplašene, nesigurne, loše se osjećaju zbog ponekad većeg gubitka krvi, slabokrvnosti, boje se neželjene trudnoće koja je manje vjerojatna ali moguća. Pravilna terapija takvih smetnji je prvo isključiti karcinom maternice (rak), zaustaviti krvarenje, korigirati slabokrvnost te uvesti pravilnu, preventivnu terapiju, jer su takve smetnje sklone ponavljanju.
Preventivna terapija u ovoj fazi klimakterija, premenopauzi je zbog nedostatka progesterona, davanje progesterona u drugoj fazi ciklusa (Daborston, Utrogestan, Primolut Nor, Provera) ili postavljanje hormonske-progesteronske spirale MIRENA. Potpuno krivo i štetno bilo bi davati u ovoj fazi klimakterija kompletnu, nadomjesnu terapiju hormona (TRISEQUENS, KLIOGEST, CLIMEN, FEMOSTON).
Izvor: Gyn – poliklinika za ginekologiju i radiologiju
www.gyn.hr
Autor: Dr. med. Damir MAMUZIĆ
Foto: Yuri Arcurs/Shutterstock