Piše: Ivanka Ivančić, odgojiteljica predškolske djece, mentor, dipl. novinar i Danijela Vrbetić, odgojiteljica predškolske djece
Igra je temeljna i spontana dječja aktivnosti, kroz koju dijete istražuje, otkriva svijet oko sebe i većinu vremena provodi u igri. To je spontana dječja aktivnost koja se mijenja s razvojem djece, od jednostavne, pa sve do složenije igre. Kroz igru se razvijaju različiti aspekti socijalnog, emocionalnog, tjelesnog i spoznajnog razvoja.
SOCIJALNI RAZVOJ
Socijalne vještine su ponašanja koja pomažu djetetu u stvaranju socijalnih interakcija (druženje s vršnjacima, stvaranje prijateljstva, razvijanje samostalnosti i sl.)
Neke od igara za razvoj socijalnih vještina:
- Igra Pantomime
Prepoznati što nam suigrač pokazuje – oponaša neki pojam bez govora i zvuka, samo pokretom, na primjer kartice sa životinjama, oponašanje životinja
- Igra Ogledalo
Igra se izvodi u paru – jedno dijete izvodi razne pokrete rukama, nogama i glavom, a drugo ga dijete u tome oponaša, te mijenjaju uloge
- Igra „Tko je to?“
Djeca skaču po sobi, na određeni znak (pljesak rukama) čučnu i zatvore oči, a za to vrijeme odgojiteljica prekriva dijete plahtom i na ponovljeni znak djeca otvaraju oči i istražuju tko je to ispod plahte
- Igra „Pokvareni telefon“
Prvo dijete bira riječ i kaže je na uho drugom djetetu, ta radnja ponavlja se sve do zadnjeg djeteta u krugu koje tu riječ izgovara na glas
- Igra „Uloga“
Imitativna igra u kojoj djeca ulaze u različite uloge, najčešće uloge odraslih roditelja, policajaca, liječnika, vozača i dr.
EMOCIONALNI RAZVOJ
Emocionalni razvoj je najvažniji proces razvoja emocija djeteta predškolske dobi koje su jednostavne, česte, kratkotrajne i nestabilne.
Igre kojima potičemo emocionalni razvoj su:
- Simbolička igra
Dijete koristi simbole i igračke kao zamjenu za realne predmete i na taj način proživljava svijet odraslih. To su najčešće igre uloga, imitacije, mašte..
- Igra dramatizacije
Izvodi se sa štapnim lutkama i lutkama za prst. Ovakve vrste igara često su poticaj za razvoj jezičnih predvještina i razvoj mašte.
- Igre Crtanja i modeliranja plastelinom
Razvija se djetetova kreativnost, mašta i ima opuštajući efekt na dijete.
TJELESNI RAZVOJ
Tjelesni razvoj je razvoj motorike i fizičkih vještina, razvoj pokretljivosti, hvatanje i baratanje predmetima te razvoj posebnih motoričkih vještina.
Primjeri igara za poticanje tjelesnog razvoja:
- Igra „vjetar njiše grane“
Izvodi se savijanje trupa u lijevu i desnu stranu, dok su ruke opružene kraj glave, oponašajući tako gibanje grana kada puše vjetar.
- Igra „Zeko i kutije“
Na jednoj strani sobe su igračke u određenim bojama, a na drugoj strani sobe su kutije za igračke koje su također u bojama. Zadatak je skakutati do igračaka te ih donijeti skačući poput zeca do kutije određene boje, na primjer crveni auto sprema se u crvenu kutiju, žuta lopta sprema se u žutu kutiju, plava kocka u plavu kutiju itd.
- Igra „Semafor“
Jedno dijete je semafor koji se kreće po sobi i kaže „Zeleno!“ dok ostala djeca trče, kada kaže „Žuto!“ djeca hodaju po sobi, a kada kaže „Crveno!“ djeca stoje na mjestu.
- Igra „Glazbeni kipovi“
Djeca plešu uz glazbu, kada glazba stane moraju se „ukipiti“ na mjestu, u položaj tijela u kojem su se zatekli, drugo dijete ga pokušava nasmijati, ali bez diranja.
- Igra „Vuk i ovce“
Jedno dijete je vuk, a ostala djeca su ovčice. Ovčice pokušavaju pobjeći vuku, a on ih lovi. Ovčica, koju vuk ulovi, postaje vuk i dalje love preostale ovčice, vuk pritom govori „U šumi je muk, a ti si sada vuk!“ Broj vukova se povećava, a pobjednik je ono dijete (ovčica) koja ostaje neulovljena.
SPOZNAJNI RAZVOJ
Spoznajni razvoj je razvoj osjeta i percepcije. Stvaranje pojmova i uočavanje veza i odnosa među predmetima i pojavama te razvoj kritičkog mišljenja, samostalnog rješavanja problema, logičkog zaključivanja, pažnje, koncentracije i pamćenja.
Igre za poticanje spoznajnog razvoja:
- Istraživačke aktivnosti
Posuda s rastresitim materijalima, rižom, tjesteninom, palentom, grizom i sakrivenim različitim predmetima unutar tih materijala. Isprobavanjem i istraživanjem svim osjetilima, djeca otkrivaju i uče pojmove (veličinu, količinu, boju i teksturu). Rastresiti materijali pokazali su se kao odlična terapija u radu s djecom s teškoćama u razvoju.
- Funkcionalna igra
Dijete istražuje predmete i isprobava funkciju tih predmeta, npr. zvečku, dijete ju baca, opipava, udara i slično.
- Konstruktivna igra
Stvaralačka igra djeteta koja razvija percepciju, finu motoriku, kreativnost. Najbolji primjeri su: građenje kockicama, izrađivanje oblika od plastelina, gline, izrada eksperimenata, igre rezanja različitih materijala. Dijete se koristi raznim predmetima s namjerom da se nešto izgradi.
- Igre s pravilima
Su igre koje djeca igraju po unaprijed utvrđenim, dogovorenim pravilima i ograničenjima pomoću kojih dijete razvija samokontrolu. Dobar primjer ovakve igre je igra „Čovječe, ne ljuti se!“. Ova i slične igre potiču radnu memoriju, pažnju, koncentraciju, razvoj mišljenja i inteligenciju (kognitivni razvoj).
- Simbolička igra
Igra pretvaranja koja utječe na djetetov spoznajni i socijalni razvoj kroz upotrebu predmeta ili ljudi kao simbola za nešto što nisu namijenjeni, na primjer češalj za kosu služi kao mikrofon za pjevanje.
ZAKLJUČAK
Igra je najvažniji dio djetetovog razvoja, ona je stepenica za daljnji budući život svakog djeteta. Igra potiče kreativnost, samostalnost, samopouzdanje, učenje, istraživanje i izražavanje. Ona je izvor radosti i veselja koja stvara prijatelje. Igra je čarobna, ima moć pretvaranja, u njoj nema problema, jer djeca igrajući se – najbolje uče.
Prigrlimo igru s našom djecom i zajedno igrajući se koračajmo u život.
„Za igru se često tvrdi da je ona opuštanje od ozbiljna učenja,
ali za djecu je igra ozbiljno učenje. Upravo je igra najveći zadatak djetinjstva!“
- Fred Rogers, američki televizijski voditelj