Motorika, kretanje i koordinacija izuzetno su bitne etape razvoja djeteta i tokom drugog i trećeg mjeseca života primijetit ćete određene promjene na svojoj bebi. Promijenit će se držanje tijela i uvidjet ćete kako su pokreti koordiniraniji. Često pedijatri kažu kako bebe napreduju od glave nadolje. Npr., pogledate li vaše dijete kako se ponaša sa dva mjeseca vidjet ćete kako pokušava odignuti glavicu, uspjet će na nekoliko sekundi, zatim će je polegnuti natrag.
Na ovaj način će ojačati leđni i vratni mišići i u trećem mjesecu će vjerojatno moći držati glavicu uspravno bez pomoći. Da bi dijete moglo sjesti, morat će proći još par mjeseci dok leđni mišići dovoljno ne ojačaju.
Prvih nekoliko mjeseci beba je potpuno vođena refleksnim pokretima koji nemaju realnu svrhu, no krajem drugog i početkom trećeg mjeseca te reflekse zamjenjuju pokreti koji služe nekoj svrsi. Npr., vaša beba će sada fokusirano gledati u nešto što joj je privuklo pažnju, dok je do sada samo nasumično okretala glavicu lijevo – desno.
Također u razdoblju od tri mjeseca bebine ručice i nožice nisu više neprestano napola zgrčene. Počinju se polako opuštati i ispravljati i sada beba sama kontrolira kada će ih savinuti. Vaše dijete će također početi vrtiti ručicama i nožicama i pogledate li bolje vidjet ćete da se radi zapravo o urođenoj želji za kretanjem. Ovo je priprema na puzanje koja također jača mišiće kako bi za nekoliko mjeseci mogli pridržavati bebinu težinu. O ovom razdoblju stavljajte je sve češće na trbuh i primijetit ćete također naznake puzanja.
U razdoblju od 2 do 3 mjeseca javlja se i potreba za hvatanjem stvari. Pokušajte joj stavljati igračke u dlan i vidjet ćete da reagira i hvata ih. Doduše, uskoro će ih ispustit pa možete pokušati ponovo. Također, ako držite nešto iznad nje primijetit ćete da će se pokušati podići i rukama i nogama dohvatiti to što joj pokazujete. Pratite razvoj svoje bebe i uživajte u svakom trenu provedenom s njom.
Autor: L.K. Foto: mathom/Shutterstock