Djevojčice ulaze u pubertet nekoliko godine prije dječaka. Nije nemoguće da djevojčice uđu u raniji stadij puberteta prije osme godine. Čak i tada, liječnik treba biti obaviješten jer ponekad to može upućivati na ozbiljniji medicinski, zdravstveni problem. Najčešći razlozi za raniji ulazak u pubertet jesu razlike u težini, visini i načinu prehrane.
Naime, djevojčice koje imaju više kilograma, ranije dobivaju mestruaciju, za razliku od djevojčica sitnijeg rasta. Međutim sama dob u kojoj dijete ulazi u pubertet najčešće je genetski uvjetovana.
Da biste bili što sigurniji da je i kod vaše kćeri došlo do ranijeg ulaska u pubertet, potrebno je prepoznati određene simptome. Znakovi koji na to upućuju jesu rast grudi, dlačica po tijelu i stidnih dlačica, nagli rast u visinu, problemi sa tenom (prištići, bubuljice, akne) te prva menstruacija.
Kod mnoge djece neće se pojaviti svi od ovih znakova, stoga obratite posebnu pažnju na svaki od njih. Najvažnije je da vaše dijete zna da su promjene koje mu se događaju normalne i da se događaju svakome. Menstruacija je najočitiji dokaz da je kod djevojčice nastupio pubertet. Grudi se većini razviju tek godinu, dvije kasnije.
Pubertet je razdoblje kada se tijelo djevojčice mijenja, raste i razvija, a s time se javljaju hormonalne promjene. Kod djevojčica to su uglavnom nagle promjene raspoloženja, najčešće prije same mestruacije.
Taj se sindrom naziva PMS, odnosno predmenstrualni sindrom. On se javlja ovisno o fazama menstrualnog ciklusa, stoga nije kod svake djevojčice jednak. Također se ne masifestira na jednak način. Neke djevojčice imaju veće simptome, dok ih druge nemaju uopće.
Rani pubertet nije problem i najčešće ne označava zdravstvene smetnje. Međutim, bilo bi dobro da prilikom navedenih znakova i prve menstruacije posjetite liječnika. On će vam dati potrebne savjete koji će kasnije koristiti vašoj djevojčici.
Autor: D.Š. Foto: @erics/Shutterstock