Prvi pregled vaše bebe trebao bi biti s mjesec dana. Liječnik će možda pregledati dijete ranije, naročito ako je rođena prije termina ili joj je težina naglo pala nakon rođenja. To se najčešće javlja kada dijete ne želi jesti ili je bolesno. Prvi bebin pregled bit će novost kako za nju, tako i za vas. Naravno, ukoliko vam je to prvo dijete.
Ako vaše dijete bude plakalo kod samog pregleda, nemojte brinuti. To je sasvim normalna pojava jer dijete plače kad je u nepoznatom, novom okruženju. Novorođenče ne voli kad ga svlače, a to je kod pregleda neizostavno. I jarka svjetla, novi glasovi, zbrka u čekaonici samo još dodatno mogu uznemiriti vašu bebu.
Prvo je na redu mjerenje, vaganje vašeg dojenčeta. Prvo će mu se izmjeriti težina na vagi. Za oko dva tjedna vaša bi se beba trebala vratiti na porođajnu težinu, iako to nije uvijek tako. Često bebe vrate porođajnu težinu i ranije.
Zatim će liječnik izmjeriti bebinu dužinu na način da je polegne na stol. Taj je stol prekriven papirom kako bi se spriječilo širenje bakterija. Kod mjerenja bebine noge moraju biti ispružene. Vrpcom za mjerenje medicinska sestra će odmah izmjeriti opseg bebine glavice.
Nakon mjerenja, potrebno je provjeriti nalazi li se na bebinoj koži kakva reakcija, crvenilo, znakovi žutice ili porodne oznake. Liječnik zatim provjerava jesu li vrat, šake, stopala, ruke ili noge u normalnom stanju te jesu li njihove kretnje specifične. Bebine noge treba okretati laganim pokretima da bi se provjerio rad kukova.
Slušajući kako beba diše, liječnik provjerava ima li abnormalnih znakova, srčanih problema, naročito šumova na srcu.
Nakon pregledavanja svih vitalnih organa vaše bebe, liječnik će vas ispitati kako bi što bolje znao kako se beba razvija. Važno je da dobro, normalno jede, dovoljno spava, je li cijepljena i kako se vi osjećate.
Autor: D.Š. Foto: Belinda Pretorius/Shutterstock