Svi mi volimo svoju djecu i kroz sve uspone i padove, lijepe trenutke i smijeh, prijekore i kazne i pokušaje odgajanja najbolje mlade osobe koju možemo, moguće je naletjeti na neke nepredviđene probleme. Kod tinejdžera i onih koji će to uskoro postati, ali i kod mlađe djece moguće su neke povremene fluktuacije u ponašanju. I njih ponekad nešto muči.
Većina ovih promjena nije zabrinjavajuća i proći će sama od sebe no postoje i neki znakovi koje ne biste trebali ignorirati. Odrastanje nekome pada lakše nekome teže, ali uvijek se pobrinite da ste svom djetetu sigurna luka i neka zna da se vama može obratiti sa svakim problemom. Ako se nađe u neprilikama iz kojih ne zna izaći pomozite mu, nemojte ga dodatno koriti.
Ako je dijete zapalo u emocionalno stanje poput anksioznosti ili depresije, zbog bilo kojeg razloga, vjerojatno ćete uočiti neke promjene u ponašanju. Dijete si ne može u ovom slučaju pomoći i ne radi stvari koje radi zato što želi već zato jer si ne može pomoći tako da će metoda klasičnih kazni i nagrada biti kontraproduktivna.
Znakovi na koje biste trebali obratiti pažnju su svakako promjene u ritmu spavanja, nagle i drastične promjene raspoloženja, povlačenje od svijeta i prestanak druženja s prijateljima, stalno tuženje na bolest, iznenadan veliki interes za seksualne aktivnosti, zatim ponašanje koje je prenezrelo za djetetovu stvarnu dob, odbijanje hrane ili konstantno prejedanje i sl.
Još jedan od znakova da je dijete suočeno s nekim problemom sa kojim se ne zna nositi je nagli porast agresivnosti poput nasilja nad drugima, psovanja, udaranja, ničim potaknutih ispada bijesa, nasilje prema životinjama ili mlađima od sebe.
Emocinalni problemi mogu se prikazati i u obliku neke fobije ili opsesije. Tako da primjetite li da vaše dijete prerevno radi neku radnju poput pranja ruku ili raspoređivanja hrane na tanjuru, ili pak paljenja i gašenja svijetla upitajte ga je li sve uredu. Ove male sitnice su način na koji ono dobiva dojam da drži pod kontrolom određenu situaciju.
Obratite pažnju i na druga rizična ponašanja poput interesa za alkohol, droge ili bilo što drugo što ugrožava djetetovo zdravlje i dobrobit kao fascinacija vatrom, krađe i uništavanje vlasništva. Upamtite ni jedan problem nije nerješiv. Pokušajte pričati s djetetom, možda mu vi uspijete pomoći. Ako pak mislite da je ovo nešto s čime ne znate izaći na kraj ne ustručavajte se potražiti stručnu pomoć.
Autor: L.K. Foto: Galina Barskaya/Shutterstock