Kada sam zatrudnila bila sam već pomalo uzbuđena oko svih stvari koje je potrebno nabaviti za dolazak bebe. Nikada nije prerano sastaviti popis, a u specijaliziranim prodavaonicama koje prodaju opremu za novorođenče već imaju spremne popise što sve treba nabaviti. Naravno, kada sam prvi put vidjela popis nisam imala pojma ako mi zaista sve s popisa treba ili neke stvari mogu posuditi.
Dječja kolica
Krenimo redom. Dječja kolica su mužu i meni bila prva na pameti jer nam se činilo kako je to oprema koju bi trebali zajedno odabrati. Razmišljali smo kako bi trebali kupiti kolica neutralnih boja poput sive, plave, crne. Bili smo složni oko toga da budu mrvicu elegantnija.
Naravno, mi smo to tako zamislili i nije rečeno da se i drugi parovi moraju time voditi. E sad, druga stvar o kojoj smo razmišljali je bila ta da ćemo možda kroz vrijeme dobiti i drugo dijete, možda dječaka, stoga kolica u roza ili ljubičastoj boji nisu dolazila u obzir.
Dječja kolica smo kupili dosta rano jer je vrijeme dostave bilo dva mjeseca. Osim toga, taman smo naišli na dobar popust tako da nismo nimalo pogriješili pri odabiru. Što se tiče izgleda i specifikacija kolica, meni je bilo važno da budu 3u1.
Jako sam brzo naučila što to znači iako sam bila tek friška trudnica 🙂 Naime, 3u1 podrazumijeva kolica koja sadrže auto sjedalicu ili tzv. jaje bez kojeg se tata ne smije niti pojaviti u bolnici (takva su pravila) i iznijeti bebu van. Drugi dio kolica je košara u kojoj se novorođenče može voziti u ležećem položaju što je u prvih 6 mjeseci izrazito važno. I treći dio je sportski koji se počinje koristiti ovisno o visini i težini djeteta, kod nas je bio slučaj da smo treći dio počeli koristiti kada je napunila 7 mjeseci.
Ono što je bilo važno prilikom odabira kolica je funkcionalnost. Svi smo ograničeni prtljažnim prostorom pa valja obratiti pažnju i na to. Kotači ne bi smjeli biti preveliki ukoliko je prtljažnik manji. Ja nisam željela skidati kotače prilikom stavljanja kolica u auto pa smo odmah suzili odabir. Iako su veliki kotači na kolicima zaista odlični te se to doista osjeti prilikom vožnje kolica po grbavim površinama, bila sam svjesna kako će naše šetnje biti najčešće po kvartu i asfaltiranom nogostupu.
Osim što su kolica 3u1 praktična zbog toga što se svaki dio stavlja na istu konstrukciju, u tom smo paketu dobili i torbu koja sadrži podlogu za prematanje te plastičnu navlaku za kolica u slučaju kiše. Ispod konstrukcije je smještena shopping košara što je vrlo praktično za odlazak u trgovinu. I da, ono što mi se najviše svidjelo kod tih kolica je to što se mogu sklopiti zajedno sa košarom ili sportskim djelom, dok se “jaje” postavlja u oba smjera.
Krevet, madrac i prematalica
O krevetu, prematalici i madracu smo počeli razmišljati u 5. mjesecu trudnoće. S obzirom na to da obožavam višenamjenske proizvode poželjela sam i da krevet za princezu bude po mogućnosti 3u1. Krenula sam u potragu, ali ipak mi je šogorica pomogla.
Poslala mi je link s krevetom i to je bilo to. Dakle, riječ je o višenamjenskom krevetu (transformeru) koji sadrži prematalicu s tri ladice, kolijevku s dvije razine podnice i opciju za ljuljanje koja se može fiksirati te dvije velike ladice ispod kolijevke. Taj se transformer kasnije pretvara tako da prematalica postaje noćni ormarić, kolijevka radni stol, a treći dio ostaje veći krevet za vaše dijete. Nisam razmišljala samo o uštedi na namještaju već mi se svidjelo to što neće zauzimati previše prostora u sobi koji je ionako ograničen.
Pelene i tetra pelene
Pitate li se, kao što sam se i ja pitala, koja veličina pelena će biti dovoljna za vaše dijete, samo vam zadnji pregled kod ginekologa može u tome otrpilike pomoći. Težina bebe može varirati oko 20%, što podrazumijeva 20% veću ili manju kilažu od izmjerene. Ako je ta težina ispod 3 kilograma tada se može kupiti jedan paket pelena veličine XS, a kako će beba svakim danom dobivati sve više na težini tada se može prijeći na “normalnu” veličinu pelena za novorođenče.
Ukoliko je težina bebe iznad 3 kilograma, u tom slučaju se može nabaviti normalan paket pelena namijenjene za novorođenče. Osim jednokratnih pelena dobro je pribaviti paket tetra pelena, a im ih za kupiti u raznim veselim dezenima. One su višenamjenske i koristit će prilikom hranjenja, za pokrivanje djeteta u ljetnim mjesecima, za široko povezivanje, a kasnije kada dijete malo naraste može poslužiti i kao zaštita prilikom hranjenja umjesto tzv. slinčeka. Naša se beba u ljetnim mjesecima obožavala pokrivati i spavati s tetra pelenom pored glave jer je mekana i mirišljava.
Higijena i kozmetika
U prvim mjesecima nakon rođenja djeteta treba se pobrinuti i o higijeni. Nama su medicinske i patronažna sestra rekle kako je najbolje pričekati da pupak ispadne kako bi obavili prvo kupanje u kadici. S druge strane, kako mi sestra živi u Madridu, ona je od svojih medicinskih sestara dobila savjet kako se može napraviti kupka za dijete u kojoj se beba može okupati, ali ne duže od desetak minuta kako se ne bi prehladilo.
Dakle, odluka je uvijek na nama što se tiče brige o svojem djetetu. Mi smo ipak pričekali da pupak ispadne, a u međuvremenu smo nabavili plastičnu kadicu i mekani umetak (jastučić) na kojem beba može plutati. Nisu nam se svidjeli oni plastični umetci u kojima je beba u poluležećem položaju, stoga smo bili zadovoljni s jastučićem koji se može oprati u perilici nakon upotrebe.
Od ostale kozmetike, koja bi po mogućnosti trebala biti prirodna koristimo kremu za lice, kremu za tijelo (može i ulje). Svakodnevno se i češljamo, režemo noktiće, a sada već i koristimo četkicu za zube (bez paste), ali samo kako bi stekli naviku pranja u budućnosti.
Adaptirano (nadomjesno) mlijeko
Kao i svaka mama, pitala sam se je li dobro nabaviti adaptirano, odnosno nadomjesno mlijeko u slučaju da nam dojenje ne bude opcija. Iako nerado pričam s drugima o dojenju, smatram kako bi bilo dobro imati samo jednu kutiju mlijeka prilikom rođenja djeteta, ili je nabaviti nakon dolaska iz bolnice. Naime, moje iskustvo s dojenjem nije najljepše i jako smo se namučile kako bi se uskladile. Pokušavale smo 20 dana sve naučiti, ali nam jednostavno nije išlo.
Naša je mrvica rođena s manjom kilažom (svega 2 300 grama) i uvijek se šalimo kako je još pri rođenju bila jako gladna. Nakon što sam dobila temperaturu i bila budna s malenom točno 24 sata, odlučila sam kako je adaptirano mlijeko ono što će nam pomoći. Naravno da me bilo strah kako će reagirati na mlijeko, ali kada sam vidjela da se napokon najela i da polako dobiva na kilaži mislim da nije bilo sretnijih roditelja.
Osobno poržavam dojenje i svakom bi savjetovala neka se potrudi i proba, ali ako ne ide, a dijete ne dobiva na kilaži kao što moje nije dobivalo, konzultirajte se s pedijatricom, patronažnom sestrom ili s nekime vama bliskim i poslušajte savjet koji vam daju. Beba mora jesti, naročito u prvim danima života, stoga adaptirano mlijeko nije nešto najgore što vam se može dogoditi.
Flašica i duda varalica
Osobno sam podsvjesno bila protiv korištenja flašice, a osobito dude varalice. Puno sam o tome čitala i tijekom trudnoće sam razmišljala kako ću svoje dijete dojiti najmanje 6 mjeseci, ali bilo bi idealno kada bi to trajalo do njezinog prvog rođendana.
Ipak, nisam bila te sreće i dojenje je za mene bilo bolno, a za nju naporno. Kao i svaka majka, pokušavala sam s bebom uhvatiti ritam i trudila se nahraniti svoju malenu. Nismo uspjele. Ja sam dobila temperaturu, a ona je bila gladna. Kako su mi prvih mjeseci pomagale mama i sestra, pomogle su mi i u odabiru flašica i duda. Odlučila sam se za flašicu protiv kolika, ergonomski oblikovanu koja ujedno omogućava hranjenje bebe u prirodnom položaju, poput dojenja. Uz flašicu i dudu, nabavili smo još i grijač za vodu te posudili sterilizator.
Odjeća
Veselilo me razmišljanje najprije o odjeći koju će beba nositi prilikom izlaska iz bolnice. Potraga nije dugo trajala, boja je bila bijela s bež detaljima, a broj najmanji, 56. Dakle, nisam ni pomišljala kako bi joj ta mala odjećica mogla biti velika. Pa ja ću donijeti na svijet bebu koja će biti teška najmanje 3 kg, zar ne?! To je nekakva idealna težina. Naravno, da se ništa od toga nije dogodilo jer je moja bebica rođena s dosta manjom težinom, a odjeća broj 56 joj je bila itekako prevelika.
Hmmm, žalila sam se prijateljici kako će na njoj sve visiti. Utješila me i pronašla kompletić broj 50, oprala na ruke, donijela ga u bolnicu i veliko joj hvala na tome. Da se razumijemo, nije odjeća ono što čini čovjeka, ali stvarno nisam željela da moja curka jednog dana vidi sebe na slici u puno prevelikoj odjeći i pomisli kako se nisam pobrinula da koliko toliko lijepo izgleda.
Ostalu odjećicu smo kupili, a većinu toga dobili. Kako je ona rođena u travnju, dolazili su sve topliji dani, a ona je uživala u pamučnom bodyu s kratkim rukavima, pokrivena tetra pelenom. Tako da, ako će i vaša beba biti rođena u proljeće/ljeto samo se naoružajte pamučnom i svjetlom odjećom koja će biti ugodna za nošenje u ljetnim mjesecima.
Foto: Iakov Filimonov/Shutterstock