Novorođenče treba mnogo napredovati kako bi postalo deblje nakon rođenja, široko otvorenih očiju, odnosno kako bi imalo uobičajen izgled zdrave i razvijene bebe. Za razliku od klasičnog izgleda, novorođenče izgleda manje, sitnije i još uvijek nema ružičastu boju kože.
Ne postoji ništa nalik bebinoj koži. Koža vašeg novorođenčeta najčešće je mekana, nježna i pomalo naborana. Ruke i noge ponekad su još uvijek plavkaste boje. Može biti pokrivena verniksom, bijelom i masnom tvari iz uterusa. Beba na koži ima različite oznake, pjege, ali i osipe od različitih iritacija.
Nakon rođenja, bebe tamnoputih etničkih i rasnih grupa obično imaju tamnosmeđe oči koje ostanu takve boje. Djeca svjetlije puti kod rođenja najčešće imaju plave oči, koje se tek kasnije formiraju u određenu boju.
Oči vaše bebe nakon samog rođenja mogu izgledati pomalo razroko, ali to je sasvim normalno. Bebi je potrebno neko vrijeme da se privikne na svjetlo i dimenzije oko sebe. Zjenice će se također smanjivati okrene li vaše dijete glavicu prema svjetlu.
Bebini kapci mogu izgledati otečeno, a najčešći razlog su antibiotici ili traumatičnije iskustvo poroda. Takva otečenost nestaje u roku od tri, četiri dana.
Neke se bebe rađaju s kosom, neke bez. Sve ovisi uglavnom o rasi i genetici. Nakon mjesec dana ta kosa počinje otpadati, a na njenom mjestu raste nova. Ta trajna kosa često izgleda potpuno drugačije nego kosa koju je dijete imalo pri samom rođenju.
Neke se bebe rode ćelave i ostanu takve mjesecima. Mlađe bebe, osobito one koju su rođene prijevremeno, možda će imati gustu kosu zvanu lanugo. Ona također otpada nakon nekoliko tjedana.
Što se tiče proporcije bebinog tijela kratko nakon rođenja, njena glava često izgleda velika u odnosu na ostatak tijela. Upravo zbog toga, onemogućeno joj je držanje glavice u uspravom položaju. To nije samo zato što su mišići vrata slabi, nego je glava čak četvrtina ukupne duljine tijela. Omjer glave i tijela promijenit će se već za nekoliko mjeseci.
Autor: D.Š. Foto: Nataliya Peregudova/Shutterstock