Svakodnevo palimo TV ili pak surfamo internetom. Možda u nekoj čekaonici ili na putu kući listamo časopis i informiramo se o najnovijim vijestima. Podignete li pogled s časopisa ili novina što vidite? Vjerojatno se negdje u vašoj blizini nalazi veliki plakat sa ženom savršenih proporcija koja reklamira bilo što od maramica za nos, preko deterđenta za suđe pa sve do maskare.
I nama kao odraslim ljudima ponekad se teško oduprijeti ovoj slici koju nam društvo i mediji nameću pa pokušajte samo zamisliti koliko je teško to učiniti jednoj tinejdžerki koja tek postaje žena. Jedina poruka koju ona dobiva je da će sve biti u redu samo ako neprestano bude savršena i mršava.
Neke mlade osobe će se uspjeti otrgnuti toj slici, neke će morati poraditi na samopouzdanju i naučiti da se njihova vrijednost ne mjeri prema tome kako izgledaju ili po tome imaju li najnoviji model tenisica i slično, a neki bi u svojim pokušajima mogli podleći poremećaju o kojem se u zadnje vrijeme vrlo mnogo priča.
Radi se o poremećajima u prehrani koji pogađaju sve više mladih osoba. Poremećaji se mogu manifestirati na nekoliko načina, ali dva najčešća su Anorexia nervosa i Bulimia nervosa. Nasuprot uvriježenom shvaćanju da je to fizička bolest ona ima mentalnu pozadinu. Strah od dobivanja na težini je toliki da čak dolazi do situacija u kojima dijete u potpunosti odbija hranu.
Slična, a opet po mnogočemu drugačija je bulimija. I ona je također nastala na psihološkom korijenu, ali za razliku od anoreksije koja se temelji na opsesivnom kontroliranju unosa hrane kod bulimije se događa suprotno. Dijete se prejeda, zatim povraća sve što je pojelo od straha da se ne udeblja. Ovo se može ponavljati i nekoliko puta dnevno.
Oba su poremećaja jednako opasna i ako primjetite bilo kakvo alarmantno ponašanje kod svoga djeteta popričajte s njim. Ako mislite da je stanje izmaklo kontroli posjetite liječnika. Iako su kod djece pravi poremećaji u prehrani rijetki, ako se doista o tome radi oporavak će uključivati nekoliko etapa, prije svega popravljanje potpuno krive slike o sebi. I upamtite, na vama je da ih naučite vrijednostima i kako se ljude ne cijeni po tome kako izgledaju već po tome kako tretiraju druge.
Autor: L.K. Foto: maga/Shutterstock