Djeca često reagiraju na stres, promjene ispadima bijesa, fizičkom agresijom i obranom. Iako ovo ponašanje može biti teško i svakom je roditelju zabrinjavajuće, nije ništa neobično. Upravo suprotno, ovakvo je ponašanje prilično normalno, a najčešće je kratkotrajno zbog čega ne trebate brinuti.
Međutim, ponekad se iz ovakvog ponašanja mogu razviti ozbiljniji poremećaji, uzrokovati fizičku ili psihičku štetu te spriječiti dijete u normalnom obavljanju svakodnevnih obaveza. Dijete više ne može sudjelovati u normalnim aktivnostima, neprestano mijenja raspoloženje, nekontrolirano se ponaša. Rana dijagnoza, koju nije uvijek jednostavno primijetiti, može pomoći da se djetetov, a i vaš život, vrate u normalu.
Da bi liječnik što ranije shvatio probleme vašeg djeteta, vi biste trebali obratiti pažnju na djetetovo ponašanje. Ukoliko vaše dijete čupa kosu, lupa glavom, ima česte ispade, viče, nemiran je, nepristojan, vrlo je vjerojatno da ima manje ozbiljan poremećaj u ponašanju. Kad primijetite ove znakove, važno je da što prije otiđete liječniku ili psihologu.
Ozbiljnije probleme predstavlja agresija, psovanje, fizičko nasilje prema sebi i drugima. Kao i u slučaju sa drugim psihološkim problemima, pitanje potrebe za terapijom ovisi o samom trajanju takvog ponašanja.
Naime, većem broju djece ovakvo je ponašanje samo faza koja prolazi nakon nekoliko tjedana. Povremeni ispadi ne moraju vas zabrinjavati. Ali ako vaše dijete često ulijeće u nekontrolirani i nepotrebni bijes, trebate zatražiti pomoć. Vaš osobni liječnik pregledat će dijete i ako je to potrebno, poslati ga dječjem psihologu.
Uzroci ovakvog ponašanja mogu biti različiti. Najčešće je ovakvo ponašanje djetetov način da testiraju granicu do koje mogu ići ili smatraju kako je to najbolji način za udovoljavanje njihovim željama.
Najbolje je da takvo ponašanje kod vaše djece ignorirate i ne obraćate pažnju. Počne li imati napadaje bijesa u javnosti, probajte ga smiriti na što tiši način. Ponekad razlog ovog ponašanja može biti emocionalni stres, nezadovoljstvo, manjak sna, posljedica nagle promjene ili bolest.
Da biste olakšali vašem djetetu ovaj mučni period, pokušajte pronaći izvor njegovog nezadovoljstva. Pokušajte razumjeti da ni njemu nije jednostavno te da najčešće ni ono samo ne zna zašto se tako ponaša.
Slušajte ga, provodite što više vremena s njim i razgovarajte. U najvećem broju slučajeva ovakvo se ponašanje javlja kod djece koja ne dobivaju doovljno pažnje od svoje okoline. To biste u prvom redu trebali biti vi. Osiguravanje obiteljskog okruženja uvelike može spriječiti ozbiljnost mnogih problema u ponašanju.
Autor: D.Š. Foto: TRINACRIA PHOTO/Shutterstock