Zbog sve većeg utjecaja raznih medija kako na odrasle, tako i na djecu, mlađe su generacije sve više izložene iskrivljenim slikama kako bi njihovo tijelo trebalo izgledati. Intenzivno gledanje televizijskih programa ili časopisa o modnim revijama i trendovima, u vašem djetetu može izazvati osjećaj da ne izgleda dovoljno dobro te da na izgledu treba poraditi mršavljenjem.
Vremenski period u kojem dijete počinje svoju figuru shvaćati na nepravilan način nije dug. Opsjednutost mršavošću najčešće se javlja već u osnovnoj školi, posebice nakon trećeg ili četvrtog razreda, u neki slučajevima i ranije. Bitno je napomenuti kako se 90% poremećaja u prehrani javlja kod djevojčica.
Djeca u principu nisu toliko sklona razvijanju pravih poremećaja u prehrani, mala djeca često muku muče sa roditeljima oko jela, ne žele jesti, nisu raspoložena ili imaju naviku krasti slatkiše sa skrivenog mjesta. Slučajevi u kojima se razvije pravi poremećaj prehrane označava vrlo ozbiljan tjelesni i emocionalni problem.
Svima su poznate glavne vrste poremećaja u hranjenju. Prva je anorekcija (Anorexia nervosa) za koju sam latinski naziv upućuje da je bolest povezana sa živčanim sustavom. Djeca koja boluju od ove opsane bolesti o sebi imaju razvijenu potpuno krivu sliku. Podvrgavaju se ekstremnim prehrambenim režimima jer strahuju kako bi se mogli udebljati.
Bulimije (Bulimia nervosa) je također bolest koja je vezana za živčani sustav, no razlikuje se od anoreksije po tome što se oboljeli često prejeda nakon čega odlazi povratiti svu hranu koju je unio. Osim ovog oblika bulimija se može manifestirati kao pretjerano fizičko vježbanje kako bi se uklonile unesene kalorije.
U današnjem je svijetu sve prisutniji još jedan oblik poremećaja hranjenja a to je poremećaj prejedanja. Uzrokuje preveliku tjelesnu težinu s kojom dolaze i veliki zdravstveni problemi, prvenstveno sa krvožilnim sustavom.
Roditeljima preporučamo kako bi prije djetetova ulaska u pubertet trebali postaviti neke zdrave kriterije u prehrani. Od malih se nogu djeci treba objašnjavati razliku dobrih i loših namirnica. Primjetite li da vam dijete ipak porima znakove čudnog ponašanja, odbija hranu i naglo mršavi, što prije odite na konzultacije sa liječnikom. Liječnik opće prakse će vas najvjerojatnije usmjeriti ka psihoterapeutu.
Autor: M.T. Foto: Sergii Pryshchepa/Shutterstock