Postoji jedno razdoblje u razvoju naše djece koje smo svi mi prošli i u kojem doživljavamo mnoge promjene bilo one fizičkog odnosno psihičkog karaktera. To razdoblje naziva se pubertet. Nakon puberteta slijedi krucijalno razdoblje u razvoju naše djece, a to je adolescencija. Kao što sam napomenuo, u tom razdoblju razvoja čovjeka dolazi do mnogih fizičkih promjena. Jedan od tih fizičkih promjena, koja može utjecati i na psihički karakter su akne.
Postoji mit koji pojavu akni povezuje isključivo sa tinejđerima, odnosno, adolescentima. Naravno to nije točno jer akne kao takve mogu se pojaviti na bilo kojoj osobi u bilo kojem životnom razdoblju. Činjenica jest da se pojava akni veže uz dolazak djeteta u pubertet te su oni puno izloženiji njima baš zbog psiho-fizičkih promjena koje prolaze.
Što uzrokuje akne?
Glavni uzročnik pojave akni su bakterije. Nastaju kad znojne žlijezde ispune kožne pore sa tzv. Sebumom, odnosno, laički rečeno masnoćom i prljavštinom.
Svjesni smo činjenice da mladi u doba puberteta nisu pretjerano skloni higijeni, te je njihova koža, ponajviše, lice i gornji dio leđa na direktnom “udaru” bakterija koje uzrokuju pojavu akni. Sama manja sklonost higijeni nije uzročnik pojave akni, već pospješuje njihovu pojavu.
U doba puberteta i adolescencije djeca su sklona povećem radu znojnih žlijezda , kao što sam napomenuo ponajviše na licu i leđima, i ako se ti dijelovi tijela ne čiste dovoljno, odnosno, ne održava se česta higijena (više puta dnevno) može doći do poremećaja na površini kože i neposredno ispod toga. Najčešći poremećaji su pak akne.
Diljem svijeta to je česti problem kod mladeži. Postoje razna rješenja za to, od kemijskih pa sve do biljnih pripravaka za sprječavanje nastanka odnosno za tretmane nakon nastanka akni. Akne nisu tako ozbiljan problem kod većine ljudi, naime, samo su dio jednog životnog razdoblja, te ukoliko se krene sa tretmanom, u 99% slučajeva one se uspješno izliječe. Stručna pomoć liječnika, dermatologa, svakako je uvijek dobro došla.
Za adolescente je najbolje prvo potražiti savjet roditelja odnosno, staratelja o mogućem rješenju problema. Nikako nije poželjno eksperimentirati na svoju ruku jer može doći do trajnijih posljedica.
Rezime, kod pojave akni najbolje je intervenirati od samog početka i to na jedan od provjerenih načina suzbijanja (zasad proizvodi na bazi cinka pokazuju najbolje rezultate, a bez kasnijih vidljivih posljedica na koži), a ne ostaviti da vrijem i organizam čine svoje, jer će situacija postajati sve gore. Najbitniji faktor u suzbijanju je redovita higijena.
Foto: CandyBox Images/Shutterstock