U dobi od 6-12 godina djeci niču prvi trajni zubi. Ti trajni zubi na griznoj plohi imaju usjekline, u kojima se lako skupljaju ostaci hrane, zbog čega su podložni nastanku karijesa. Kod dubokih fisura, jamica, ni četkica za zube nije od velike pomoći. Zato je s pojavom prvih trajnih zuba preporučljivo zapečatiti fisure što smanjuje vjerojatnost od nastanka karijesa i do 6 puta.
Prvi stalni zubi koji dolaze su stalni kutnjaci, “šestice”. Sazrijevaju 15-18 mjeseci nakon nicanja i kada se potpuno formiraju idealno je vrijeme za pečaćenje zuba. Tretirati bi trebalo sve zube, kutnjake i pretkutnjake s predispozicijom nastanka karijesa.
Postupak je kratkotrajan potpuno bezbolan i bez “brušenja”. Površina zuba temeljito se očisti od ostataka hrane te dobro osuši i izolira vatom. Na tako očišćen i izoliran zub nanosi se staklenoionomerni cement ili kompozitni materijal obogaćen fluoridima, koji se stvrdnjava uz pomoć specijalne UV lampe. Sredstva na bazi kompozita puno su bolja nego staklenoionomera jer bolje prianjaju za zube što im garantira duži vijek trajanja i bolju zaštitu od karijesa.
Boja pečata odgovara boji zuba i time ne narušava estetici. Postupak je vrlo važno provesti nedugo nakon nicanja zuba stoga roditelji trebaju pratiti rast i razvoj zubiju djeteta i pravovremeno organizirati posjet stomatologu. Prvi kutnjaci izlaze oko 6. godine, a drugi oko 12. godine života.
Dobro postavljen pečat potrebno je kontrolirati na redovnim stomatološkim kontrolama svakih 6 mjeseci a obnoviti bi ih trebalo svakih 4-5 godina.
Kako je pečaćenje potpuno bezbolan postupak, što je za malog pacijenta najvažnije, te predstavlja dugotrajnu zaštitu zuba od karijesa, vrijedi poslovica “bolje spriječiti nego liječiti” no pravilna oralna higijena i dalje je najvažnija za očuvanje zdravlja zubi.
Autor: D.K. Foto: Grigoryeva Liubov Dmitrievna/Shutterstock