Ozljeda kralježnice kod djece oštećuje prstenaste kosti, odnosno kralješke koji su izrazito važni jer okružuju i štite leđnu moždinu. Djeluju na živce koji vašem djetetu omogućuju da osjeća i pokreće tijelo. Djeca često dobiju ozljedu kralježnice kao rezultat teže prometne nesreće, pada s bicikla ili zbog sportskih ozljeda.
Svako dijete koje se nađe onesviješteno nakon teške i opasne ozljede, treba se tretirati kao da se radi o ozljedi kralježnice. Ne smije ga se naglo micati, to je potpuno zabranjeno.
Znakovi po kojima ćete na najjednostavniji način prepoznati ozljedu kralježnice jesu bolni pokreti ruku i nogu, obamrlost, trnci, slab osjećaj u rukama, odnosno nogama, paraliza ruku i nogu te deformiranost, neprirodan kut djetetove glave i vrata. Ukoliko ste prepoznali neke od simptoma i mislite da je vaše dijete pretrpljelo ozljedu kralježnice, odmah nazovite hitnu pomoć.
Medicinsko osoblje trebalo bi odrediti intenzitet i ozbiljnost ozljede, i to u što kraćem vremenu. U međuvremenu biste trebali provjeriti stanje svijesti djeteta. To ćete najjednostavnije provjeriti ako ga dozivate po imenu. Provjerite mu dišni put, disanje i krvotok.
Posebno je važno da dijete ne mičete, jedino ako mu treba glavu zabaciti na stranu. Micanje je dozvoljeno ako je dijete u ozbiljnijoj životnoj opasnosti. Često se nesreća zna dogoditi na cesti pa je obavezno maknuti dijete sa tog prostora. Trebate brzo reagirati, što znači prije dolaska hitne pomoći.
Imobilizirajte djetetovu glavu, vrat i kralježnicu tako da ih omotate nježnim ručnicima. Ukoliko je dijete pri svijesti, recite mu neka se ne miče kako mu se stanje ne bi pogoršalo.
Ukoliko dijete nosi kacigu ili neko drugo pokrivalo na glavi, nemojte ga skidati.
Autor: D.Š. Foto: Glenda M. Powers/Shutterstock